[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

 

WIELKANOC Z TRADYCJĄ

spotkanieW minionym miesiącu w bibliotekach gminy Łazy odbywały się serie zajęć „Tradycja jest trendy” – warsztatów wielkanocnych, podczas których miejsca czytania i wypożyczania zamieniały się w małe fabryki ozdób, tworzonych przy rozmowach o świątecznych zwyczajach.
W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyły się warsztaty „Malujemy pisanki z Jackiem Nigotem”, podczas których pan Jacek dzielił się z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach niesamowitą umiejętnością wydrapywania na barwionych w cebuli jajkach najwymyślniejszych wzorów, tak by zwykłe jajo zamienić z efektowną ozdobę świątecznego stołu.

W Filii nr 1 w Niegowonicach odbyły się warsztaty „Kolorowe palmy” z Kołem Gospodyń Wiejskich przygotowane we współpracy z Biblioteką Szkolną (paniami Moniką Szubert i Ewą Przybyłą). Wzięła w nich udział klasa IIIB. Kolejne zajęcia warsztatowe odbyły się we współpracy ze Stowarzyszeniem Wsi Niegowonice i Niegowoniczki (reprezentowanym przez panią Urszulę Łaciak) oraz z Biblioteką Szkolną.

W Szkole Podstawowej w Wysokiej odbyły się warsztaty świąteczne zorganizowane przez Filię Biblioteczną w  Wysokiej i nauczycielkę klasy II panią Annę Białas. Warsztaty poprowadziła czytelniczka biblioteki pani Monika Kunikowska. W Chruszczobrodzie wielkanocna przygoda rozpoczęła się w tamtejszej Szkole Podstawowej, gdzie uczniowie klas II i III wspierani przez wychowawców, rodziców i dziadków przygotowywali wielkanocne palmy. Coroczna współpraca Biblioteki Szkolnej i Filii nr 3 w Chruszczobrodzie zaowocowała także warsztatami z klasą VII, podczas których uczniowie przygotowywali  ozdoby na wielkanocny kiermasz.

spotkanie

W Filii nr 4 w Grabowej przedszkolaki wzięły udział w wiosennych warsztatach, przygotowując wielkanocne króliczki, tulipany i wiosenne drzewka.
W Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim uczniowie klasy I Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rokitnie Szlacheckim zdobili pisanki z panem Jackiem Nigotem.
W Filii nr 6 w Ciągowicach najmłodsi tworzyli wielkanocne króliki z masy solnej, malując je farbami plakatowymi oraz koguciki z papierowych talerzyków.

Uczestnicy wszystkich zajęć spisali się na medal. W bibliotekach powstało mnóstwo ciekawych ozdób i tradycyjnych dekoracji, bez których wręcz trudno byłoby wyobrazić sobie Wielkanoc.

Nadesłała: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach