[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

„Kodowanie w Bibliotece” – szkolenie dla bibliotekarzy

szkolenieZa nami pierwsze emocjonujące szkolenie z wykorzystaniem tabletów i robotów edukacyjnych Photon dedykowane bibliotekarzom. Warsztaty są częścią projektu „Kodowanie w bibliotece”, do którego Biblioteka w Łazach zakwalifikowała się jako jedna z 85 bibliotek w Polsce. Dzięki otrzymanemu grantowi w postaci nowoczesnego sprzętu, wkrótce rozpoczniemy naukę kodowania dla dzieci od 5 roku życia.


Podczas warsztatów zorganizowanych 15 maja w Bibliotece w Łazach, bibliotekarze dowiedzieli się co to jest kodowanie i czym różni się od programowania. Poznali narzędzia oraz pomysły, z których warto korzystać podczas realizacji zajęć dydaktycznych z dziećmi. Instruktorzy Biblioteki Śląskiej Magdalena Gomułka i Ryszard Latusek zaproponowali szereg ciekawych aktywności z wykorzystaniem kolorowych kubeczków i karteczek, które uczą logicznego myślenia i mogą być doskonałym wstępem do nauki kodowania.

karteczki

Uczestnicy podczas warsztatu budowali wieżę, układali z kolorowych kubeczków sudoku, tworzyli i odwzorowywali kody. Na zakończenie bibliotekarze poznali i wypróbowali możliwości robota Photon. Instruktorzy pokazali, jak w prosty i ciekawy sposób można wykorzystać go do pracy z dziećmi podczas nauki kodowania. Na macie edukacyjnej bibliotekarze programowali ruch robota, rysując mu ścieżkę palcem na ekranie tabletu lub układając gotowe bloczki instrukcji.

Celem szkolenia było zdobycie praktycznych umiejętności związanych z obsługą robotów Photon oraz wiedzy na temat możliwości wykorzystania podstaw kodowania w pracy z młodymi użytkownikami biblioteki.

szkolenie

Zainteresowanych projektem zapraszamy do śledzenia naszej strony i informacji na Facebooku.
Projekt „Kodowanie w bibliotece” jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Nadesłała: Aleksandra Gładki