[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Dendrologia? A co to? – spotkanie z Januszem Bargiełą

spotkanieGrabowy Pinokio, czeremchowe trojaczki i kalinowy jednorożec, a obok nich ucho osiki, oczy orzecha i brzozowa kora mózgowa… Nie, nie, to nie goście odwiedzający Bibliotekę ani lekcja anatomii, ale kilka elementów wystawy dendrologicznej, którą można oglądać w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach do 31 lipca 2018 r. To tu 16 lipca wśród kalin, jarzębin, głogów i akacji zapanowała atmosfera spowita aromatem świerku i to tu dowiedzieliśmy się w czym tkwi magia lasu. Wszystko dzięki mieszkańcowi Poręby, autorowi wystawy – Januszowi Bargiele, który spotkał się z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi mieszkańcami gminy, aby podzielić się swoimi zainteresowaniami.

W Bibliotece miały miejsce zajęcia „Dendrologia? A co to?” dla dzieci i młodzieży, podczas których dowiedziały się one, że las jest pasją pana Janusza i dosłownie spróbowały smaku lasu. Autor mówił o nim w sposób, w jaki być może nigdy nie przyszło nam do głowy pomyśleć, o miejscu wyjątkowym, naturalnym, nieskażonym.

spotkanie

Uczestnicy zajęć słuchali o tym, jak zachować się w trudnych leśnych warunkach, np. podczas gdy zgubimy drogę. Dowiedzieli się, że wartościowym pożywieniem mogą stać się nawet igiełki świerka, że warto zwracać uwagę na to, którą stronę drzewa pokrywa mech (dzięki temu od razu dowiemy się gdzie jest północ) oraz że idąc wzdłuż strumienia zgodnie z jego nurtem następuje spora szansa, że w końcu dotrzemy do zabudowań.

Pan Janusz opowiadał o swoich leśnych przygodach i spotkaniach z dzikimi zwierzętami. Przyniósł różne rodzaje liści i gałązek, omówił budowę liścia i zwrócił uwagę na to jak należy zachowywać się w lesie. Mówił też o zwierzęcych instynktach, o tym, że potrafią one wyczuwać niebezpieczeństwo czy burzę. Dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego jaskółki obniżają loty, gdy nadciąga burzowa chmura, czemu słoń nie podgryza korzeni baobabu i jak odstraszyć dzika. Usłyszały też, że wiernym towarzyszem wypraw do lasu jest dla pana Janusza Bargieły jego pies.

Po południu autor spotkał się z dorosłymi mieszkańcami gminy i opowiedział o tym, jak zrodził się pomysł tworzenia obrazów, jakie zaprezentował w Bibliotece w Łazach. Zainspirowany działaniami górali, którzy potrafią zrobić z drewna tyle zaskakujących elementów, że trudno byłoby dodać coś nowego, myślał, jak on sam może wykorzystać bliskość lasu w swoim miejscu zamieszkania.

spotkanie

Od 10 lat tworzy prace, podkreślając, że nie jest to szybki proces. Każdemu elementowi obrazu trzeba poświęcić należytą ilość czasu, gdyż muszą one przejść proces stopniowego suszenia, a potem odpowiedniej obróbki. Oprócz wykorzystywania różnych gotowych leśnych form (korzeni, gałęzi, narośli), które składają się na kompozycje, Janusz Bargieła tworzy obrazy z maleńkich docinanych kawałków gałęzi  różnych gatunków drzew. Potrafi skomponować naturalne wielobarwne obrazy. Wśród tego typu prac znajduje się serce, które zdobi ścianę Galerii na piętrze Biblioteki w Łazach, a w zbiorach autora jest także m.in. mapa Polski utworzona w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Do swoich prac autor dodaje ciekawe opisy, przemyślenia, uwagi i sentencje.

Spotkania były okazją do poznania ciekawej osobowości i zaskakujących prac oraz sposobnością do rozmów o lesie – temacie na pozór błahym, ale kryjącym w sobie wiele zielonych tajemnic.

Nadesłała: Bogusława Serzysko, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach