[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

AHOJ PRZYGODO, CZYLI MORSKIE WAKACJE W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

tablicaMożna spędzić wakacje w górach, nad morzem, a można też… w bibliotece. Prze cztery tygodnie,  w poniedziałki, wtorki i środy liczna grupa dzieci i młodzieży spędzała czas na interesujących i kreatywnych warsztatach edukacyjno-plastycznych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu. W 12 spotkaniach uczestniczyło 71 osób, a łączna frekwencja wyniosła 273 odwiedzin. Wśród uczestników były dzieci od lat 4 do 12, będące mieszkańcami Siewierza, ale również wypoczywające w Siewierzu, a na stałe mieszkające m.in. w USA i Włoszech.

Tegoroczne zajęcia odbywały się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – AUTOPORTRET. Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję – czyli o budowie poczucia własnej wartości”. Ich celem było rozwijanie u dzieci kreatywności, kształtowanie postaw prozdrowotnych, wspieranie  budowy poczucia własnej wartości, doskonalenie umiejętności pozytywnego myślenia. Warsztaty wypełniły zajęcia plastyczne, literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi połączone z pogadankami na  ważne tematy, konkursy plastyczne, głośne czytania, zabawy ruchowe.

Motywem przewodnim warsztatów była tematyka morska. Dzieci, słuchając fragmentów książek o przygodach Neli małej reporterki,  „podróżowały” po morskich głębinach poznając oceaniczną faunę i florę. Zdobyta wiedza, różne materiały i techniki plastyczne pozwoliły im stworzyć mnóstwo niezapomnianych prac plastycznych. Powstały pozdrowienia z wakacji, morskie krajobrazy, papierowe muszle, latarnie, raki z wytłoczyn po jajkach i papierowych talerzyków, meduzy, ośmiornice, kraby z origami, rekiny, ryby, obrazki wyklejane na drewnie itp.

prace

W ramach profilaktyki prozdrowotnej dzieci tworzyły swoje autoportrety, utrwalały sobie wiedzę o budowie człowieka wypełniając rysunek ludzkiego ciała organami wewnętrznymi. Przygotowując się do bezpiecznych wakacji wymyślały zdrowe kanapki dla podróżnika, tworzyły piękne owocowe, papierowe kubki i plecaki.

W trakcie zajęć przeprowadzone zostały dwa konkursy plastyczne. W konkursie  „Jestem jaki jestem, jestem jaka jestem” uczestnicy uzupełniając papierowe okna, mieli za zadanie ukazać za pomocą obrazków własne wnętrze, przedstawiając  swoje zainteresowania, marzenia, talenty i pragnienia. W konkursie „Plecak zdrowego podróżnika” należało nie tylko wykonać papierowy plecak, ale wypełnić go rzeczami niezbędnymi do spędzenia zdrowych i bezpiecznych wakacji. Najciekawsze prace powstałe w ramach tych konkursów zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami książkowymi.

Oprócz zajęć plastycznych, ruchowych, miały miejsce  pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wakacji, zdrowego odżywiania, unikania używek, poznawania siebie i spotkania z przedstawicielami różnych zawodów.

Odbyły się 4 spotkania służące profilaktyce prozdrowotnej:

– „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”- spotkanie z starszym sierżantem Tomaszem Mogielskim z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie i aspirantem Marcinem Welonem z Komisariatu Policji  w Siewierzu, które posłużyło do utrwalenia wiedzy na temat  zasad ruchu drogowego, bezpieczeństwa w czasie podróży, w lesie, na plaży oraz zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi;

– „Podwodna przygoda”- spotkanie z Sonią Borkowską i jej synem Kamilem Borkowskim z  Centrum Nurkowego „3 Waters”, które wypełniła prezentacja multimedialna ukazująca podwodny świat koralowców, muren i ośmiornic, pogadanka o bezpiecznej kąpieli na basenie, jeziorze, pokaz sprzętu nurkowego z możliwością przymiarki, co sprawiło dzieciom ogromną frajdę  i ćwiczenia z automatem;

– spotkanie z ekipą Rejonowego Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca oddział w Siewierzu, ratownikiem medycznym Arturem Lasem, straszą pielęgniarką Marzeną Korzeniowską i Andrzejem Dziurą. Spotkaniu towarzyszył pokaz sprzętu ratowniczego, wnętrza karetki, sztucznego oddychania, ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji oraz zaopatrywania ran;

– „Bezpiecznie spędzamy wakacje nad wodą”- spotkanie z ratownikami WOPR Przeczyce pod kierunkiem Grzegorza Borgulata połączone z prezentacją sprzętu ratowniczego, łodzi ratunkowej  i pogadanką na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci podczas kąpieli w zbiornikach wodnych. Nie zabrakło ćwiczeń z bojką i manekinem Zenkiem.

8 sierpnia 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie „Morskich Wakacji” realizowanych w bibliotece w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Zaszczycili go swoją obecnością: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Siewierz Urszula Radziwołek, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu Maria Wylon, Pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu Barbara Nowak. Uczestnicy wakacyjnych warsztatów i laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” i nagrody książkowe, które wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

wystawa

Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś podziękował pracownikom MGBP za zorganizowanie wakacyjnych zajęć, pogratulował dzieciom udziału w warsztatach, wykonanych prac, życząc udanego wakacyjnego wypoczynku i zachęcając do dalszego korzystania z biblioteki.

Z wakacyjnych prac plastycznych powstała piękna i barwna wystawa.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi za  ufundowanie nagród książkowych dla laureatów konkursów i uczestników bibliowakacji.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu