[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

Baśń łączy pokolenia

spotkanieW tym roku, po raz kolejny Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie bierze udział w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”. Tym razem realizujemy projekt „Baśń łączy pokolenia”. Jednymi z prowadzonych działań są zajęcia warsztatowe o charakterze arteterapeutycznym. I tak 19 i 20 września, w Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie odbył się warsztat twórczo-literacki z elementami polisensoryki. Na stołach królowały zioła, kwiaty i leśna roślinność. Uczestnicy, angażując nie tylko zmysł wzroku, ale i dotyku, węchu oraz słuchu, mogli zapoznać się z przedmiotami, roślinami występującymi jako motywy w baśniach. Towarzyszyło nam oczywiście słowo czytane. Fragmenty zaczerpnięto z cyklu książkowego, ilustrowanego przez M. Adreani, na motywach klasycznych baśni.

spotkanie

Atutem baśniowego cyklu jest duży format oraz intrygujące, duże ilustracje. Teatr Kamishibai zamienił się na chwilę w tajemniczy ogród. Pensjonariusze Domu rozpoznawali przeróżne kształty i faktury oraz stworzyli własne wyobrażone światy pachnące miętą i bazylią. Uczestnicy korzystali z żywych kwiatów i ziół, aby wykreować baśniowe krainy, w którym chcieliby się znaleźć. Okazuje się, że w baśniach, tych bardziej i mniej znanych, można znaleźć wyjątkowe opisy przyrody, przykłady na kontakt z naturą. Jedną z takich książek jest piękne wydanie „Dzikich łabędzi” Andersena, ilustrowanych przez Joannę Concejo. Zajęcia były również okazją do rozmowy o ulubionych baśniach. Jako materiał stymulujący świetnie sprawdziły się karty do gry „Dixit”.

spotkanie

Dzięki uaktywnieniu wielu zmysłów baśń może ożyć, a nas samych przenieść w nieograniczone przestrzenie własnej wyobraźni. Warto czasem „uśpić” wzrok, aby przekonać się, jak mniej docenianą siłą są inne zmysły. W świecie wszechobecnej nierealności i cybernetyki namacalny kontakt z przyrodą jest nieoceniony.

logosProjekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: Małgorzata Brandys, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie