[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

Literacki i Książkowy Klubik

spotkaniePaździernikowe spotkanie dzieci należących do działającego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie Literackiego i Książkowego Klubiku LUBIK upłynęło
w magicznym klimacie słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. To za sprawą książki Ellen Surrey pt. „Pięknie dziękuję” uczestnicy spotkania rozmawiali o zwrotach grzecznościowych, których przestrzeganie jest podstawą kulturalnego zachowania.

Bohater książki Ellen Surrey, mały Miki otrzymuje specjalną pracę domową, w ramach musi stworzyć listę osób, którym chciałby za coś podziękować. A lista jest długa bo  obok rodziców znaleźli się na niej nauczyciele, lekarz, a nawet piesek… Miki obmyśla także co mógłby zrobić żeby sprawić im radość i dokąd zabrałby je na wakacje, gdyby mógł. To wdzięczna do rozmów z dziećmi historia tworzenia więzi między ludźmi za pomocą słów i czynów.

spotkanie

Słowa grzecznościowe, które otwierają wiele drzwi, uczestnikom LUBIKa są znanymi zwrotami. Dzieci stosują je znając istotę savoire-vivre’u i przestrzegając obowiązujących norm społecznych, które są im znane z domu, przedszkola, szkoły czy chociażby biblioteki. Na zakończenie dyskusji mali klubowicze wykonali wyjątkowe laurki dla najbliższych im osób, by w ten niezwykły sposób spróbować im podziękować za to, co dla nich robią.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie