[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„Polskie miasta w baśni i legendzie” – Filia Biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych

spotkanieW ramach cyklu szlakiem lektur szkolnych w listopadzie odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy III „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie” na podstawie książki Barbary Tylickiej o tym samym tytule. Książka zawiera kilkadziesiąt najróżniejszych podań i legend dotyczących wielu polskich miast, w tym również z naszego regionu związanych m.in. z Katowicami, Częstochową czy Bytomiem np. o „Tajemnicy bytomskiego dzwonu”.

Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się czym się różnią od siebie baśń, bajka, podanie, legenda oraz poznawali ich charakterystyczne cechy. Następnie wysłuchali kilku wybranych legend m.in. o tytułowych „Krakowskich psach i kleparskich kotach”, o „Krakowskim przerwanym hejnale”, „Toruńskich piernikach”, „Poznańskich koziołkach” „Warszawskiej syrence” czy o „Lechu i białym orle”. Na koniec każdy z uczestników miał do wykonania ilustrację do wybranej przez siebie legendy. Kolorowe i ciekawe prace trafiły do szkoły na klasową gazetkę.

 

Nadesłała: Marzena Wacławek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia Biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych