[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W BRUDZOWICACH

AKTYWNA DZIAŁALNOŚĆ FILII BIBLIOTECZNEJ W BRUDZOWICACH

obrazPoczątek nowego roku to dobry czas na podsumowanie działalności filii bibliotecznej w Brudzowicach. W 2018 roku miało tu miejsce kilka interesujących wydarzeń. Lekcje biblioteczne, bibliowakacje, wystawy, głośne czytania to tylko niektóre formy aktywności placówki.

Ważną częścią działalności filii bibliotecznej w Brudzowicach jest działalność edukacyjna. Lekcje biblioteczne opierają się na bezpośrednim kontakcie ucznia z wszelkimi rodzajami dokumentów bibliotecznych oraz warsztatem informacyjnym biblioteki. Edukacja biblioteczna rozpoczyna się od przedszkolaków, którzy zaczynają poznawać świat bajek oraz baśni. W 2018 roku miały miejsce lekcje o różnorodnej tematyce. Odbyły się m.in. „Mali Astronomowie – podróż w kosmos”, „Dzień Bezpiecznego Internetu”, „Jak powstaje książka?”, „Dzień pluszowego misia i dzień kredki” , „Nasze symbole narodowe”, „Zwyczaje związane z Wielkanocą”,  „Tradycje bożonarodzeniowe”, „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”, „Dzień jeża’, „Dzień czarnego kota”. Uczniowie klas starszych wzięli udział w lekcjach nawiązujących do lektur szkolnych m.in. „Skrzywdzony przez złych stracił zaufanie również do dobrych” z lektury „Ten obcy”,  „Wyprawa do Stumilowego Lasu z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi” oraz „Jan Paweł II – wzór i autorytet”.

W kwietniu klasa V uczestniczyła w Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, gdzie do współpracy zaproszono aktorów grupy teatralnej „Apogeum” działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku  w  Siewierzu. Pan Jan Bańka i pani Jadwiga Sroka wcielili się w rolę nestorów rodu Borejko, czyli Ignacego i Melanię. Uczniowie z aktorami wzięli udział w krótkich scenkach sytuacyjnych, których teksty wybrano na potrzeby czytania oraz  stworzyli portret Idy Borejko.

kocyk

Przed letnimi wakacjami  w klasie „0” odbyła się nietypowa lekcja pod nazwą „Mistrzowie kodowania. Bo każdy może być programistą” podczas której uczniowie poznali tajniki działania Photonów. Uczestnicy z entuzjazmem kodowali roboty w dowolny, wymyślony przez siebie sposób.  Dzięki tym zajęciom edukacyjnym dzieci będą na pewno z większym zrozumieniem korzystać z różnych urządzeń elektronicznych, programów i usług.

Z kolei czasie wakacji powstało wiele ciekawych prac literackich i plastycznych w ramach zajęć edukacyjnych nawiązujących do książki „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego  z okazji 100–lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzowicach. Zajęcia były realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Autoportret. Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję – czyli o budowie poczucia własnej wartości”.

W czasie ferii zimowych 2019 serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zimowych spotkaniach edukacyjnych pod nazwą „My się zimy nie boimy”.

 

Nadesłała: Paulina Peterek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia biblioteczna w Brudzowicach