[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Spotkanie z Piotrem Tymińskim

spotkanie7 lutego 2019 Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka odwiedził Piotr Tymiński – historyk, specjalista do spraw mniejszości narodowych w Polsce, autor poczytnych powieści historycznych „Wołyń. Bez litości”, „Przybysz” i „Lwowski ptak”. 

Motywem przewodnim spotkania była jego najnowsza książka „Lwowski ptak”, wydana przez oficynę Novae Res, której premiera miała miejsce w październiku 2018 r. Książka powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń – obrony Lwowa w 1918 r. Jest także formą hołdu dla bohaterskiej postawy młodych mieszkańców polskiego Lwowa określanych w historiografii Orlętami Lwowskim.

Autor w trakcie spotkania przypomniał jak wyglądało miasto w okresie po I wojnie światowej, przybliżył kontekst historyczny tamtych wydarzeń oraz opowiedział o relacjach polsko-ukraińskich w okresie międzywojennym. Zaznaczył, że inspiracją do napisania tej książki była 100-letnia rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie spotkania autor opowiedział także o pozostałych swoich książkach, które także mocno związane są z historią Polski w XX wieku. Wszystkie książki Piotra Tymińskiego są dostępne do wypożyczenia w Bibliotece Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Warto po nie sięgnąć, by dowiedzieć się o losach bohaterów jego powieści historycznych.

spotkanie

W spotkaniu uczestniczył Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie, który przekazał gratulacje i pozdrowienia od Prezydent Miasta Sławy Umińskiej-Duraj oraz Dariusz Czech Przewodniczący Zarządu Regionu Śląskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność 80.

spotkanieNadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich