[Relacja] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Akademia Kreatywnego Czytania – szkolenia dla bibliotekarzy

wykład30 maja br. w Bibliotece Śląskiej odbyło się już drugie spotkanie w ramach projektu Akademia Kreatywnego Czytania skierowanego do pracowników bibliotek publicznych woj. śląskiego. Uczestnicy poznali zagadnienie imigrantów w Polsce i możliwości bibliotek, które mogą pomóc w dostosowaniu się do życia w obcym kraju.Prelegentem wykładu Czytelnik zagraniczny był dr Rafał Cekiera, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, który naukowo zajmuje się problemami związanymi z socjologią migracji, religii oraz współczesnych przemian kulturowych.

spotkanieWażnym elementem wystąpienia była analiza imigrantów przebywających w Polsce oraz specyfika ich pracy oraz życia. Z najnowszych danych GUS oraz NBP najwięcej cudzoziemców przyjechało z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii oraz Nepalu. Są to osoby w wieku średnim (30-50 lat) oraz studenci. Głównym celem przyjazdu do Polski było znalezienie lepiej płatnej pracy.

Biblioteki publiczne są instytucjami gdzie nie tylko udostępnia się wiedzę, ale także są miejscem przyjaznym, poza podziałami i oferującym bezpłatny dostęp do kultury. Jeśli bibliotekarze zauważą swój potencjał to mogą znacznie przyczynić się do integracji cudzoziemców ze społecznością lokalną.

wykład

Śląskie biblioteki publiczne najwięcej kontaktu mają z ukraińską społecznością. Warto pamiętać, że książnice są bardzo ważne dla Ukraińców ponieważ w ich kraju nie ma domów kultury i to właśnie biblioteki pełnią funkcje ośrodków kultury.

Uczestnicy wykładu poznali inicjatywy, które zostały zorganizowane dla imigrantów w woj. śląskim oraz przykłady działań bibliotek publicznych z całego świata.wykład

Kolejne spotkania poświęcone czytelnikowi buntującemu się i w obliczu zmiany odbędą się we wrześniu i październiku.

MKIDNProjekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

PTSWykład zrealizowano we współpracy z Polskim Towarzystwem Socjologicznym. Oddział Katowicki.

 

Nadesłała: Biblioteka Śląska