[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

Literacko i muzycznie w bibliotece

spotkanieNa niezwykłe spotkanie literacko-muzyczne biblioteka zaprosiła uczniów klas czwartych ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego. Gościem spotkania była Pani Izabella Klebańska, która jest muzykiem oraz autorką książek.

W swoich książkach pisarka opowiada dzieciom o muzyce: „Jak tańczono przed wiekami”, „Muzyczna zgraja”, „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Akolada – 8 stopień wtajemniczenia”, „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”. Często do książek pisarki dołączona jest płyta korespondująca z treścią utworów. Izabella Klebańska jest autorką scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek oraz programów telewizyjnych takich jak „Tut Turu”, „Miganki” czy „Piosenkarnia”. Współpracowała także z programami: „5, 10, 15″ oraz „Domowe przedszkole”.

sala

Podczas spotkania w bibliotece pisarka bardzo interesująco mówiła o swoich książkach, jednak najwięcej uwagi poświęciła najnowszej pozycji pt: „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce”, poświęconej temu wielkiemu kompozytorowi i jego niezwykłej rodzinie. Autorka podkreślała, że Stanisław Moniuszko wychowany był w miłości do Ojczyzny, chwalony i podziwiany nie czuł się jednak doceniony, i chociaż jego utwory grane były nieustannie, borykał się z problemami finansowymi. Znakomitym dopełnieniem opowieści o życiu i twórczości kompozytora była prezentacja multimedialna oraz odtworzenie fragmentów najbardziej znanych utworów jak „Prząśniczki” czy arie ze „Strasznego Dworu”.

Wizyta pisarki była doskonałą okazją do szerszego poznania twórczości autorki oraz przybliżenia sylwetki wielkiego polskiego kompozytora, tym bardziej, że rok 2019 ogłoszony został Rokiem Stanisława Moniuszki.

Serdecznie zapraszamy do lektury książek Pani Izabelli Klebańskiej.

 

Nadesłała: M. Szlachta, MGBP w Siewierzu