[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

„Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy”

plakat„Wakacje, znów będą wakacje….” i to już dosłownie za chwilę. A gdyby tak w wakacyjną podróż wyruszyć… w kosmos? Właśnie do takiej przygody podczas najbliższych dwóch miesięcy zaprasza wszystkie dzieci Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Przewodnikiem w tej niezwykłej wyprawie będzie Mały Książę – znany małym i dużym bohater książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Na dzieci czeka moc atrakcji – będą warsztaty, spektakle i konkursy. Wszystko pod hasłem: „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy”. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, czasami jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne będzie odebranie zaproszenia lub zarezerwowanie miejsca. Plan wakacyjnych zajęć dla dzieci można znaleźć na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.gliwice.pl.

plakat

Zachęcamy również do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach i Młodzieżowy Dom Kultury. Uruchom wyobraźnię i pokaż, jak według ciebie wygląda świat Małego Księcia! Stwórz pracę plastyczną nawiązującą do treści książki „Mały Książę”. Autorskie ilustracje są znane i rozpoznawalne – my zachęcamy jednak do własnych interpretacji tego ponadczasowego tekstu. Konkurs trwa od 3 czerwca do 15 września, a regulamin dostępny jest na stronie www.biblioteka.gliwice.pl.

To wszystko jeszcze przed nami, a za nami inauguracja projektu. W słoneczny, sobotni poranek, a dodatkowo w Dzień Dziecka,  1 czerwca o godzinie 10.00 w Bibliotece Centralnej rozpoczęliśmy projekt „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy” mobilną grą miejską w aplikacji Action Track „Kosmiczna wyprawa z Małym Księciem”. Na starcie zarejestrowało się aż 19 drużyn! Po krótkich instrukcjach dotyczących zasad bezpieczeństwa oraz działania aplikacji wszyscy ruszyli w miasto, gdzie czekało na nich aż 14 zadań. Na dystansie prawie 3 km uczestnicy musieli między innymi spakować swój ekwipunek na kosmiczną wyprawę, zrobić różę dla Małego Księcia, pomóc policzyć wynik Bankierowi oraz podpowiedzieć Geografowi nazwę widzianego zarysu kontynentu.

graplecak

Następnie spotkali echo i musieli je naśladować. Mały Książę poprosił ich również o narysowanie dla niego baranka i złożenie pudełka, w którym baranek czułby się szczęśliwy. Kosmiczną podróż zakończyliśmy na planecie Króla, który użyczył swych atrybutów władzy. Wszystkim szczęśliwie udało się wrócić z kosmosu na Ziemię, a najlepsza okazała się drużyna Kozaków, która zdobyła maksymalną liczbę punktów 131 w czasie 47 minut, zdobywając główną nagrodę, którą był czytnik inkBOOK Lumos ufundowany przez producenta czytników inkBOOK oraz goodbooks.pl. Tych, którzy zechcą wybrać się w „Kosmiczną wyprawę z Małym Księciem” zapraszamy na stronę internetową gliwickiej biblioteki, gdzie znajduje się plakat z kodem QR umożliwiającym tę magiczną podróż.

kolejkagragragragra

 

Projekt „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.