[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę

spotkanieCzerwiec to gorący miesiąc w pszczyńskiej bibliotece, nie tylko ze względu na wysokie temperatury. W tym roku Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie po raz kolejny bierze udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Partnerstwo dla książki 2019”. W ramach programu Biblioteka otrzyma dofinansowanie w kwocie 10 160 zł na realizację zadania „Zielona biblioteka, czyli z książką w przyrodę”. W ramach projektu bibliotekarze i zaproszeni goście, od czerwca do października prowadzą zajęcia z przyrodą w tle.

Zaplanowanych jest szereg działań animujących czytelnictwo w powiecie: wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Tematem wiodącym jest przyroda, fauna oraz flora przybliżona we współczesnej literaturze. W ramach projektu przewidziano spotkania autorskie, warsztaty, konkurs plastyczno-literacki oraz „Zielony festyn”- imprezę podsumowującą w skansenie.

 „Czego nas uczą zwierzęta’

Z początkiem czerwca biblioteka odwiedziła Dom Pomocy Społecznej oraz do klasy integracyjne SP nr 18 w Pszczynie. Bibliotekarze przybyli z naręczem przyrodniczych książek oraz propozycją stworzenia grupowej książki. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami z kontaktu z przyrodą- spotkaniami ze zwierzętami, które zapamiętali na całe życie. Uwieczniono je na kolorowej piance. Powstało niezwykłe dzieło. Okazało się też, że obserwując świat fauny można się wiele nauczyć o naszym życiu społecznym.

tabletszkołazajeciazajęcia

„Z tabletem do lasu”

6 czerwca bibliotekę odwiedziły dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Pszczynie, by wziąć udział w zajęciach multimedialnych, prowadzonych m.in. w parku. Wykorzystując tablety dzieci miały za zadanie wymyślić komiksy. Za pomocą aplikacji oraz literatury popularnonaukowej zapoznały się z roślinnością i zwierzętami, jakie mogą spotkać na swojej drodze. Aparaty poszły w ruch i galerie tabletów zapełniły się ogromną ilością zdjęć. Efekty swojej pracy mogły podziwiać na ekranie.

tablettablettablettablet

W świecie pszczół

W drugim tygodniu czerwca biblioteka zaprosiła do Zagrody Wsi Pszczyńskiej uczniów z  oddziałów integracyjnych SP nr 18 w Pszczynie oraz pensjonariuszy DPS-u. Uczestnikom towarzyszyła opowieść z książki Piotra Sochy „Pszczoły”. Dzieci wzięły udział w zagadce literackiej tworząc własne nazwy dla owadów. Pan pszczelarz przybliżył zaś sekrety życia w ulu. Śmiałkowie wzięli na ręce nieżądlące trutnie, a smakosze pokosztowali miodu prosto z plastra.

laspszczoły

Zajęcia literacko-przyrodnicze

Zakończeniem przedwakacyjnej części projektu były warsztaty literacko-przyrodnicze w ogrodzie DPS-u. To idealne miejsce na takie spotkania. Pani biolog, Elżbieta Pokuta, opowiadała o świecie przyrody, a bibliotekarze przypomnieli jedne z piękniejszych wierszy o roślinach i zwierzętach.

zajęcia

Projekt to okazja do uwrażliwiania na świat przyrody, który potrafi przynieść wyciszenie w zabieganiu dnia. Jednocześnie bibliotekarze zachęcają do korzystania z atrakcyjnej literatury popularno-naukowej (wszystkie książki zakupione w ramach projektu będą ogólnodostępne w Wypożyczalni MPBP). „Zielona Biblioteka”  to również czas wyjątkowej integracji lokalnej społeczności.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerami w projekcie są: STOWARZYSZENIE „RAZEM” DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI, Szkoła Podstawowa nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks Jana Twardowskiego oraz Dom Pomocy Społecznej w Pszczynie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.

Nadesłała: Małgorzata Widłok, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie