[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

OGRODY PRZYJAZNE PSZCZOŁOM

foto6 czerwca br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach w ramach projektu „Słodki sekret” odbył się wykład „Ogród przyjazny pszczołom” dedykowany pasjonatom ogrodnictwa. Poprowadziła go Elżbieta Czarnynoga – Instruktor Polskiego Związku Działkowców, pracownik Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w którym prowadzi Kolekcję Roślin Użytkowych.

W sali pełnej ziół i kwiatów uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak przygotowywać rabaty (nawet w trudnym terenie), aby nie stracić pożytecznych owadów, m.in. dzikich pszczół. Prowadząca podkreślała, że jeżeli coś przyrodzie zabieramy, musimy jej coś oddać, dlatego warto zadbać, by ogród był nie tylko użytkowy, ale aby spełniał rolę kulturowo-społeczną, będąc miejscem kolorowym, atrakcyjnym do odpoczynku, a przy okazji zapewniającym owadom przyjazną stołówkę. Opowiedziała o korzyściach z posiadania w ogródku owadów pożytecznych, które zapewnią obfite plony i pozwolą pozbyć się szkodników.

Wspierając się prezentacją, omówiła ciekawe pomysły na zaaranżowanie ogrodowych obejść, gdyż technika ogrodnicza zamienia się w architekturę krajobrazu. Mówiła o materiałach do ściółkowania, ogrodach w skrzyniach, tworzeniu rabat ziołowych, grządkach na podwyższeniach, wskazała mnóstwo roślin przyjaznych poszczególnym owadom pożytecznym. Zalecała również robić eksperymenty z roślinami, sadząc w sąsiedztwie używane w kuchni, piękne dla oka i pożyteczne dla pszczół.

obraz

Elżbieta Czarnynoga podkreślała, że jeśli chcemy mieć ogród przyjazny pszczołom, musimy dbać o bioróżnorodność, nie zamykać się wokół jednego gatunku roślin. Przywiozła też domki dla owadów, w tym jeden z pszczołami murarkami, zachęcając do budowy lub zakupu i umieszczenia ich w ogrodach uczestników.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: Bogusława Serzysko