[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„Chce mi się chcieć”… A Nam się chciało!!! – czyli o bibliowakacjach w Wojkowicach Kościelnych”

WojkowiceSkończył się czas wakacyjnych przygód z książką i wspólnych spotkań w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych. Wzorem lat ubiegłych placówka zorganizowała spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w ramach ogólnopolskiej akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

Podczas 12 spotkań bibliotekę odwiedziło ponad 20. dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 126. Celem spotkań było umożliwienie dzieciom spędzenia wolnego czasu w sposób pożyteczny, atrakcyjny i bezpieczny. Biblioteka przygotowała różnorodne zajęcia, które pozwoliły na twórcze i czynne zagospodarowanie wolnego czasu. Na ten czas wojkowicka filia zamieniła się więc w bajkową krainę fantazji. I tak zawitaliśmy do bajkowej krainy smerfów świętując 25 czerwca ich urodziny. Było głośne czytanie książek o smerfnych przygodach oraz powstała kolorowa smerfna wioska.

Z kolei 2 lipca obchodziliśmy „Dzień UFO”, podczas którego poznaliśmy „Kosmiczne przygody Kaczora Donalda” i mogliśmy polecieć w kosmos „latającymi talerzami” wykonanymi przez dzieci. Z okazji „Dnia Czerwonego Kapturka”, który przypada 19 lipca dzieciaki wyklejały scenki z bajki oraz dowiedziały się kilku cennych informacji na temat niebezpieczeństwa jakie czyha na nie ze strony nieznajomych im osób i jak należy się zachować w takiej sytuacji.

prace

Na czas bibliowakacji biblioteka zmieniła się również w zaczarowany świat żab, rybek, papug, sów, księżniczek, wróżek i wielu innych bajkowych postaci i stworków. Dzieci wzięły też udział w konkursach plastycznych: „Moje hobby-moja pasja” oraz „Moje marzenia – czyli ja za 20 lat”. Powstało wiele ciekawych tematycznych, kolorowych i interesujących prac plastycznych, bo wyobraźnia dziecięca nie zna granic. W czasie zajęć dzieci bawiły się także zgromadzonymi w „kąciku malucha” zabawkami, rozwiązywały zagadki i rymowanki Nie zabrakło również różnego rodzaju konkursów czy gier logicznych, przy których dzieci ćwiczyły sprawność umysłową oraz zabaw ruchowych, przy których mogły rozładować pokłady energii, a przy tym świetnie bawić się w grupie. Nie zabrakło zajęć z książką: głośne czytanie utworów pisarzy polskich i opowiadań o bohaterach, wakacyjnych igraszkach i przygodach.

Podczas tych wakacyjnych spotkań rozmawialiśmy również o przyjaźni, bezpieczeństwie, zdrowiu, o aktywnych formach spędzania wolnego czasu, o współpracy, współdziałaniu oraz o tym, że wesołe wakacje w bibliotece stwarzają dzieciom okazję do odkrywania nowych wartości, pobudzają do rozwoju, rozszerzają zainteresowania oraz pozwalają nawiązać nowe kontakty i zdobywać nowe doświadczenia a wizyta w bibliotece może być wspaniałą przygodą. Na ostatnie zajęcia wszyscy uczestnicy przyszli w stylizacjach nawiązujących do ich hobby-pasji. Byli zatem: dżokejka, gimnastyczka, pływaczka, piosenkarka, karateczka, baletnica, rolkarki, miłośniczka futbolu amerykańskiego, żołnierz, karatecy, weterynarz. Dzieciaki z wielką chęcią orazi zaangażowaniem zarówno prezentowali swoje stroje jak i opowiadali o swoich pasjach i zainteresowaniach.

Na zakończenie wakacyjnych spotkań wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz nagrody książkowe i kredki ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia.

Nadesłała: Marzena Wacławek, filia biblioteczna Wojkowice Kościelne