[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY ŁAZY

WAKACJE

bibliotekaZaczarować Parowóz Ty45? Namalować rysunek, którym można by otoczyć Plac przy fontannie? Zagrać w „Kolory” nad Zalewem Mitręga? Wsiąść do pociągu i ruszyć w podróż… po Europie? Brzmi bajkowo? Jednak to żadna bajka! Lato, a właściwie „Wakacje w Bibliotece” były czasem magicznym, wypełnionym zaskakującymi wydarzeniami. W tym roku bibliotekarze Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach opracowali z wychowawcami Świetlicy Środowiskowej „Stokrotka” w Łazach plan popołudniowych działań zachęcających dzieci i młodzież z gminy Łazy do aktywnego, twórczego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego od nauki.

Jak co roku serię wakacyjnych spotkań otworzyły zajęcia „Bezpieczne wakacje”, podczas którego uczestnicy mieli za zadanie zapamiętać jak najwięcej cennych informacji, by wakacje były czasem przyjemnego wypoczynku bez przykrych zdarzeń. Pomagał im w tym druh Tomasz Męcik-Kronenberg. Edukacyjne spotkanie nad Zalewem Mitręga zakończyły gry i zabawy ruchowe, które wprowadziły wszystkich w klimat letniej beztroski kontynuowanej na kolejnych spotkaniach.

spotkanie

Beztroska nie oznaczała jednak tylko stanu totalnego bujania w obłokach podczas letnich kinowych seansów między regałami. Na dzieci i młodzież czekało wiele absorbujących uwagę zajęć. Lipiec rozpoczął się drużynowym konkursem „Pokochać Europę”, podczas którego po prostu nie dało się nie wytężać szarych komórek oraz „Akcją komiks” – zajęciami twórczymi, będącymi polem wspólnego działania prowadzącego do utworzenia komiksowej wizji książki i biblioteki rodem z kosmosu.

Jednym z wydarzeń, które przysporzyły wiele frajdy nie tylko uczestnikom, ale i organizatorom, był drużynowy konkurs na najdłuższy  rysunek wakacyjny malowany dłońmi „Kreatywne dłonie”. Nikogo nie powstrzymał wiatr, którego nie powstydziłoby się nadmorskie wybrzeże w pochmurny dzień, wszyscy działali z pełną pasją, wzbogacając swoje drużyny o kolejne metry kolorowego rysunku, farbując dłonie, papier, ubrania… a nawet stopy. Czasami uczestnicy potrzebowali chwili wytchnienia i rozluźnienia, zaśmiewania się podczas kalamburów, by chwilę później wytężać umysł nad krzyżówkami online.

biblioteka

Kreatywna twórczość znalazła także odzwierciedlenie na „Tęczowej tkaninie”, na której kilkanaście par rąk utworzyło wyjątkowe printy na ogromnym płótnie, na którym swojej podobizny doczekał się nawet Freddie Mercury. Dzieci i młodzież przeniosły się też na jedno popołudnie do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Był to dzień, w którym centrum Łaz znalazło się pod urokiem tajemnego zaklęcia i tak: Park zamienił się w Zakazany Las, Biblioteka w Hogwart, plac przy fontannie w peron 9 i ¾, a ulica Kościuszki oczywiście w Pokątną.

Na domiar złego lub w zależności od humoru całkiem dobrego, na każdego śmiałka, który dał się zaprosić do świata Harrego, czekała cała magiczna sieć misji, zagadek i zaklęć, które wymagały skanowania, przeszukiwania sieci i umysłów oraz różnych zakątków i krain. Był to dzień czarnej magii i nowych technologii, a także biegania do utraty tchu w poszukiwaniu kolejnych wyzwań. A jeśli o wyzwaniach mowa, nie można nie wspomnieć o turnieju wiedzy o Polsce „Cudze chwalicie swego nie znacie”, w trakcie którego można było poszerzyć horyzonty i dowiedzieć się ciekawych wiadomości o Polsce i jej mieszkańcach, a nawet zostać obdarowanym wybuchającym prezentem.

Jak co roku nie mogło też zabraknąć spotkania z magią japońskiej sztuki opowiadania – Kamishibai. Podczas zajęć „Lato z magicznej skrzynki” powstały kolejne bajki, z którymi bibliotekarze niebawem zagoszczą w przedszkolach. Prawdziwą gratką dla dzieci i młodzieży były zajęcia warsztatowe „Bajkowe fotografie” ze Sławomirem Smoleniem. Młodzi fotografowie mogli w ich trakcie podszkolić technikę pod okiem specjalisty i przy okazji zapozować do najpiękniejszych wakacyjnych ujęć. Uczestnicy „Wakacji w Bibliotece” wzięli również udział w spotkaniu twórczo-edukacyjnym „Letnie harce”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas pełen zabawy, edukacji, rozmów, śmiechu, tworzenia i rozwijania umiejętności.

Zajęcia dofinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Nadesłała: Bogusława Serzysko, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach