[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

Narodowe Czytanie. Nowele polskie

wystawaPo raz ósmy w całej Polsce, a po raz drugi w Ogrodzie Słów przy Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy 8 nowel polskich pisarzy – Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego. Na scenie pojawili się m.in. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach – Anna Fałat oraz Wicedyrektor – Ewa Stasiak, bibliotekarze, Czytelnicy i mieszkańcy Katowic, którzy przybyli wspólnie z nami świętować. Nie lada furorę wywołali niewidomi Kuba Wostal i jego głuchoniewidomy tata Krzysztof Wostal z Fundacji Transgresja.

Czytali oni fragmenty noweli „Dym” Marii Konopnickiej, spisanej alfabetem brajla. Dla wielu osób obecnych w Ogrodzie Słów była to pierwsza okazja, by zobaczyć w jaki sposób czytają osoby niewidome. Swoją obecnością Narodowe Czytanie uświetnili zaproszeni Goście – Sekretarz Stanu z Ministerstwa Sprawiedliwości – Michał Wójcik, Wiceprezydenci Miasta Katowice – Waldemar Bojarun oraz Mariusz Skiba, Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice – Jowita Hercig, Członkini Zarządu Województwa Śląskiego – Beata Białowiąs oraz radni – Patryk Białas i Krzysztof Kraus.

Nasze zaproszenie przyjęły również znakomita reżyser i dyrektor artystyczna Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie – Magdalena Piekorz oraz pisarka Ewa Kopsik. Panie opowiedziały o wspólnej pracy nad powieścią „Nieobecność” – opartą na prawdziwych przeżyciach M. Piekorz w walce z boreliozą. Wydarzenie uświetniły koncerty muzyki filmowej w wykonaniu skrzypaczki Sulamity Ślubowskiej i pianisty Mateusza Lasatowicza.

dyrektorspotkanieulotka

Dla osób biorących udział w Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Słów przygotowaliśmy również kiermasz książek antykwarycznych, z bogatą ofertą dla czytelników w każdym wieku. Stoisko sprzedażowe prowadziło również Wydawnictwo Sonia Draga, wydawca powieści M. Piekorz i E. Kopsik. Wraz z dziećmi braliśmy udział w warsztatach literacko-artystycznych, zachęcaliśmy do robienia zdjęć z przygotowanymi rekwizytami nawiązującymi do czytanych w tym dniu nowel. Przedstawiciele Fundacji Transgresja oraz bibliotekarz z Oddziału Książki Mówionej w Filii nr 1 naszej Biblioteki prezentowali działalność fundacji, można było zobaczyć w jaki sposób komunikują się osoby głuchoniewidome, w jaki sposób czytają. Wszyscy chętni mieli okazję otrzymać na pamiątkę napisany na maszynie brajlowskiej dyktowany przez siebie tekst.

Tegoroczne Narodowe Czytanie przyciągnęło do Ogrodu Słów wielu czytelników zainteresowanych literaturą i chcących wspólnie z innymi poczytać klasyki polskiej noweli.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach