[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

„Cukierku, Ty łobuzie!” – Waldemar Cichoń gościł w raciborskiej bibliotece

AUTORWaldemar Cichoń – autor lubianej przez dzieci serii książek o kocie Cukierku był kolejnym gościem raciborskiej biblioteki w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola”. Spotkania odbyły się w EURECE przy Kasprowicza 12 i w filii bibliotecznej na Płoni.

Waldemar Cichoń pisać zaczął jedenaście lat temu. Jak sam mówi zmusił go do tego syn Marcel, który pomimo tego, że od małego regularnie bywał z rodzicami w bibliotece i uczestniczył w spotkaniach z pisarzami – to czytać nie chciał. Autor wpadł na pomysł, by napisać książkę o Marcelu oraz jego kocie Cukierku. No bo jak można nie przeczytać książki o sobie samym? Książka „Cukierku, Ty łobuzie!” została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, którzy dopytywali o dalsze losy łobuzerskiego kota. Obecnie tomów o Cukierku jest aż dziewięć. Ale na kocie Cichoń nie poprzestał, czego efektem są wydane dwie książki o psie imieniem Riko. Gość biblioteki napisał również bajki z dziejów Górnego Śląska „Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli” – w dwóch wersjach językowych.

OKŁADKISALA

W trakcie spotkania autor przeczytał fragmenty książki „Dasz radę, cukierku!”. Dzieci z kolei były ciekawe co aktualnie porabia Cukierek (jest w domu, pewnie już po trzecim śniadaniu), co najbardziej lubi robić (układać klocki LEGO z Maćkiem – synem autora) i gdzie go można spotkać (Cukierek jest nowoczesnym kotem, dlatego można go spotkać na Facebooku!). Na koniec gość biblioteki przybił każdemu z uczestników „kociątkę”- specjalną cukierkową pieczątkę oraz wręczył zakładkę do książki.

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.