[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „ZAGUBIONE SUMIENIE” W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

spektakl4 października 2019 roku Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Leona Korusiewicza  w Siewierzu odwiedził Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa. Na spektakl zaproszono uczniów z siewierskich szkół: kl. VII i VIII ze SP nr 1 oraz kl. IV, V i VI ze SP nr 2. Łącznie przedstawienie obejrzało 70 uczniów. Aktorzy przygotowali spektakl Zagubione sumienie, którego tematem była przemoc i brak zasad etycznych. Akcja przedstawienia rozgrywała się w szkole, w środowisku dzieci i młodzieży.

Szkoła, w której uczy się Milka to miejsce, gdzie rozgrywa się ciągła walka o wzajemny szacunek wśród rówieśników. Od kilku lat postrachem jest Nochal- chłopiec, który problemy rodzinne przelewa na rówieśników. Zastraszanie, kradzieże, prześladowania to codzienność nastolatka, który nawet nie próbuje zmienić swojego postępowania.

Batalia z Nochalem toczy się nie tylko w jego klasie, obiektem drwin są także pracownicy szkoły. Pani woźna każdego dnia próbuje wytłumaczyć nastolatkowi, że trzeba się do siebie odnosić z szacunkiem. Pewnego dnia, kiedy Nochal  rozwiązuje skomplikowane zadanie z chemii z pomocą przychodzi pani woźna. Lekcja chemii przeradza się w lekcję życia. Nochal zaczyna zauważać, że miotła pani woźnej, nie jest wyznacznikiem jej mądrości życiowej. W nastolatku budzi się poczucie winy, postanawia naprawić relacje z kolegami i wszystkich przeprosić.

Uczniowie byli pod wrażeniem tego poruszającego, dydaktycznego spektaklu. Szacunek bowiem należy się każdemu – bez względu na wiek i wykształcenie.  Na zakończenie spotkania aktorzy przeprowadzili z uczniami krótką pogadankę, która nawiązywała do konsekwencji złego, agresywnego zachowania w szkole oraz podkreślili rolę nauczycieli oraz rodziców w rozwiązywaniu problemów.

 

Nadesłała: MGBP w Siewierzu