[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„Chodzi z dużą torbą i z tego jest znany, że nosi przekazy, listy, telegramy!”- Dzień Listonosza w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych

spotkanie18 października obchodzony jest Dzień Listonosza i Poczty Polskiej. Zawód ten cieszy się wielkim szacunkiem i uznaniem, a święto to ma na celu wyróżnienie niełatwej pracy dzielnych doręczycieli. Postanowiliśmy to uczcić i w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych podczas zajęć plastyczno-literackim obchodziliśmy to ciekawe święto.

Z przeczytanej książeczki, której bohaterem był listonosz Leon Kot, dzieci dowiedziały się, że listonosz ma granatowy mundur, czapkę z daszkiem oraz ciężką od listów torbę oraz jaką trudną misję do spełnienia może mieć listonosz, a także jakie dziwne paczki można wysłać pocztą. Rozmawialiśmy o pracy listonosza i o drodze, jaką musi przebyć list od nadawcy do odbiorcy, aby z czerwonej skrzynki nadawczej trafić do torby listonosza w innym mieście.

Na zajęciach dzieci zdobyły również wiele praktycznych informacji: jak prawidłowo zaadresować kopertę, jak napisać piękny list, jak wygląda praca na poczcie. Podczas części plastycznej zajęć dzieci kolorowały literackich bohaterów: Listonosza Pata, Listonosza Leona Kota, Smerfa Listonosza.

Następnie każdy miał za zadanie napisać lub „narysować” list do swojego kolegi, zaprojektować własny znaczek, zaadresować i pokolorować kopertę. Na koniec zajęć dzieci z wielką radością wcieliły się w rolę listonosza i wymieniły się wykonaną przez siebie korespondencją.

Nadesłała: Marzena Wacławek, Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych