[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

SPOTKANIE DKK

spotkanieNa spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach 26 września 2019 r. klubowiczki omawiały książkę Marie Benedict pt. „Wszystkie życia Hedy Lamar”. Autorka opisuje w niej blaski i cienie życia najpiękniejszej aktorki Hollywood oparte na wydarzeniach europejskich i II wojnie światowej.

Austriaczka Hedwig Keisler była z pochodzenia Żydówką, jedynym dzieckiem bankiera i byłej pianistki. Od dziecka uwielbiała wcielać się w różne postacie oraz przejawiała zainteresowanie techniką. Karierę aktorską rozpoczęła od filmu „Ekstaza”, jednak prawdziwy sukces odniosła na deskach teatru wiedeńskiego. Rolą Sissi zachwyciła publiczność i człowieka, któremu się nie odmawia. Wpadła w sidła fabrykanta broni i nazisty. Oddając rękę Friedrichowi Mandlowi, musiała wyrzec się aktorstwa na rzecz obowiązków reprezentacyjnych.

Znudzona mało znaczącą rolą towarzyszki z uwagą przysłuchiwała się rozmowom dotyczącym ulepszania broni i zwiększającym jej skuteczność. Po niefortunnej prezentacji „Ekstazy” Heda została surowo ukarana i zamknięta w złotej klatce, z której uciekła do Wielkiej Brytanii. Tam podpisała kontrakt w wytwórnią filmową i wyjechała do Stanów, ciężko pracowała aby móc otrzymać znaczące role i zaprezentować swój kunszt aktorski a nie tylko wyjątkową urodę. Sprowadziła z Austrii matkę, rozwiodła się z mężem i powtórnie wyszła za mąż za reżysera, choć i to małżeństwo zakończyło się rozstaniem.

Heda z wielkim przejęciem śledziła losy swoich rodaków, wobec których czuła się winna. Na wieść o zatopieniu przez Niemców okrętu z dziećmi zaadoptowała żydowskiego chłopca. Od tej chwili swój wolny czas poświęcała rozwiązaniu problemów ze sterowaniem torped, pragnąc odmienić losy wojny. Z pomocą kompozytora opracowała i opatentowała wynalazek, który został pozytywnie zaopiniowany. Jednak administracja wojskowa nie skorzystała z urządzenia, odkładając projekt na półkę z napisem „tajne”
dlaczego wojsko zlekceważyło tak nowatorski projekt? Kiedy zaczęto realizować i stosować wynalazek? W jakim współczesnym urządzeniu została zastosowana genialna myśl Hedy Lamar?

Nadesłała: Elżbieta Szafruga