[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Stanisław Hadyna na ekranie

spotkanieDzięki uprzejmości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i owocnej współpracy w Roku Stanisława Hadyny 21 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbyła się projekcja filmu pt. „W pogoni za wiosną. Filmowy portret Stanisława Hadyny”. To kolejny element obchodów 100. rocznicy urodzin wybitnego Ślązaka, kompozytora i dyrygenta, literata i artysty, mocno związanego z miastem położonym u stóp Baraniej Góry.

Na projekcję filmu przybyli m.in. Aleksandra Hadyna, radny Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Molin, sekretarz miasta Sylwester Foltyn, przedstawicielka Rady Miasta Barbara Kędzior, ks. radca Waldemar Szajthauer i reprezentantka Zespołu „Śląsk” Sylwia Richter z Koszęcina. Dokument zrealizowany w 2012 roku dla TVP Historia poprzedzony został krótkim wstępem biograficznym, rozwijającym wątki rodzinne oraz wiślańskie w życiu Stanisława Hadyny. Prelekcję ilustrowaną archiwalnymi fotografiami przedstawiła dyrektor biblioteki.

W filmie wykorzystano archiwalne nagrania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zdjęcia i filmy wykonane przez samego Profesora oraz fotograficzne zbiory rodzinne. Na ekranie można było zobaczyć m.in. nieżyjących już: żonę Profesora Agatę Hadynę, wybitnego reżysera Kazimierza Kutza czy znanego krytyka muzycznego Bogusława Kaczyńskiego. Teksty autorstwa Stanisława Hadyny czytał Henryk Talar. Nie zabrakło także najbardziej lubianych pieśni i tańców z repertuaru i w wykonaniu Zespołu „Śląsk”.

Po projekcji przy kawie i herbacie toczyły się ciekawe rozmowy. Wspominano udział Profesora w wiślańskich wydarzeniach, zwłaszcza w Tygodniu Kultury Beskidzkiej i próbach chóru przed nagraniem płyty „Opłatek dla mamy”. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia serdecznie dziękuje wszystkim przybyłym i zaprasza na kolejne spotkania!

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle