[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

GDZIE ŚWIĘTY MIKOŁAJ ZAMAWIA PREZENTY? CZYLI MIKOŁAJKOWE PASOWANIA NA CZYTELNIKA W BIBLIOTECE

przysięgaWorek pełen prezentów w postaci pięknych książek – czekał na uczniów klas pierwszych, którzy 5 i 9 grudnia 2019 roku przybyli w odwiedziny do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu na uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki.

Tradycją biblioteki jest organizowanie co roku uroczystości, podczas której pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu zostają uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki.

Tegorocznym gościem pasowania był Wojciech Wacławek – dziennikarz od lat bez mała 35. swoją drogę dziennikarską zaczynał w prasie studenckiej. Od 1986 roku na stałe współpracował z tygodnikiem konsumenckim „Veto”, a później z popołudniówką „Ekspress Wieczorny”. Na początku lat 90 prowadził siewierską samorządową „Gazetę” (poprzedniczkę obecnego „Kuriera Siewierskiego”), pracując jednocześnie w miesięczniku „Sejmik Samorządowy”, a następnie – przez lat 10 – w „Dzienniku Zachodnim”. Od 2004 roku związany z prasą związkową („Niezależny Związkowiec”, „Moplik”, „Tygodnik Śląsko-Dąbrowski”), która od paru lat ma często również formę stron internetowych.

Podczas spotkań w bibliotece dzieci zamieniły się w kolegium redakcyjne i wspólnie z Wojciechem Wacławkiem tworzyły jedyne i niepowtarzalne  gazetki, których tematem przewodnim  był oczywiście Święty Mikołaj. Gazetka składała się z następujących elementów: Strona tytułowa; Wywiad ze Św. Mikołajem; List do Św. Mikołaja; Ogłoszenia; Krzyżówka.

spotkanie

Powstały czasopisma o intrygujących nazwach jak „Śnieżna Gwiazda”, „Mikołajki” i „Świąteczna Czapka”.  Wymyślając wywiad ze Świętym Mikołajem, który też należało zatytułować (np. „Czy będą prezenty?”) dzieci proponowały  wiele  czasem zaskakujących pytań: np. Gdzie Święty Mikołaj zamawia prezenty? Czy Święty Mikołaj utknął kiedyś w kominie? Skąd wie, gdzie mieszkamy? Jak długą ma brodę? Czy Świętemu Mikołajowi uciekły kiedyś renifery? Ile waży pełen worek z prezentami? Po wywiadzie przyszła pora na wymyślenie  ciekawych ogłoszeń.   W gazetkach znalazły się następujące ogłoszenia: Zaginął worek z prezentami; Święty Mikołaj zachorował i szuka zastępcy; Świętemu Mikołajowi zaginął but; Świętemu Mikołajowi zepsuły się sanie. Dzieci wymyślały również historyjkę obrazkową „Co zrobić by dostać prezent?”, wymyślały „List do Świętego Mikołaja” i rozwiązywały Mikołajkową Krzyżówkę.

Gdy powstały jedyne i niepowtarzalne mikołajkowe gazetki, przyszła pora na kolejną część spotkań – Pasowanie na Czytelnika. Dzieci wysłuchały informacji o zasadach korzystania z biblioteki i poszanowania książek. Następnie zostali uroczyście pasowani na Czytelnika przez gościa spotkań Wojciecha Wacławka. Z rąk Dyrektora MGBP w Siewierzu Pauliny Peterek otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki.  A z magicznego, mikołajkowego worka mogli wylosować dla siebie prezent w postaci książeczki.

Mamy nadzieję, że spotkanie w bibliotece połączone z pasowaniem na czytelnika i wspólnym tworzeniem gazetki na długo zapadnie w pamięci dzieci. Wizyta zaś w bibliotece stanie się początkiem ich wielkiej, czytelniczej przygody.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu