[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

W styczniu gościliśmy stażystów z Erasmusa

Erasmus4Czechowickie Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, z którym od wielu lat współpracujemy w dziedzinach kultury i edukacji, zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w realizacji swojego projektu Erasmus + pn. „Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności”.

Celem tego projektu jest przede wszystkim wykształcenie w nauczycielach umiejętności rozpoznawania predyspozycji zawodowych uczniów celem lepszego przygotowania ich na studia oraz zmniejszenia poziomu bezrobocia w Unii Europejskiej. Ponadto projekt zakłada podniesienie skuteczności nauczania oraz utworzenie w każdej szkole partnerskiej Centrum Doradztwa Zawodowego.

Erasmus2

Nasza rola w realizacji tego przedsięwzięcia polegała na zorganizowaniu mini staży zawodowych dla młodzieży. W dniach 19, 20 i 22 stycznia gościliśmy w naszej książnicy licealistów z Polski, Włoch, Estonii, Turcji i Cypru, którzy zapoznali się z tajnikami pracy bibliotekarza. Podczas tego trzydniowego pobytu uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę na temat zawodu bibliotekarza, ale zyskali także konkretne umiejętności.

Erasmus3

Dowiedzieli się np., jaką drogę przebywa książka od momentu zakupu do czasu, aż trafi na regał biblioteczny, jak przebiega proces obsługi czytelnika oraz jaką politykę promocyjną stosuje biblioteka, aby zachęcić do czytania oraz do udziału w szeroko rozumianej kulturze. Podczas wizyty w Dziale Audiowizualnym poznali podstawowe znaki alfabetu Lorma, który umożliwia porozumiewanie się z osobami niedowidzącymi i niedosłyszącymi dzięki odpowiedniemu dotykowi wewnętrznej strony dłoni. W Dziale Kserograficznym nabyli umiejętności bindowania i laminowania, a w Oddziale Dziecięcym poprowadzili lekcję biblioteczną, podczas której uczyli najmłodszych podstawowych słów w swoich ojczystych językach. Ponadto wykonali plakaty promujące czytanie.

Erasmus 1

Bardzo cieszymy się z możliwości wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu i mamy nadzieję, że wizyta w murach naszej biblioteki pokazała, iż zawód bibliotekarza może być ciekawy, inspirujący i dawać wiele możliwości rozwoju osobistego.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna, Czechowice-Dziedzice