[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

ROSYJSKIE FERIE W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

galeriaW okresie ferii zimowych Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu zaprosiła wszystkie chętne dzieci  do wspólnej zabawy i zajęć plastycznych pod nazwą „Rosyjskie Ferie”. Zajęcia odbywały się w poniedziałki, wtorki i środy. Dzieci wykonując różne prace plastyczne  zdobywały wiedzę na temat kultury Rosji.

Podczas spotkań dzieci wysłuchały wielu przepięknych, tradycyjnych baśni rosyjskich m.in. o Koniku Garbusku, szczupaku spełniającym życzenia, ognistym ptaku, Śnieżynce. Wykonały wiele pięknych prac plastycznych, ale też tańczyły do popularnej piosenki „Kalinka”. Próbowały swoich sił w języku rosyjskim pisząc kartki pocztowe z pozdrowieniami po rosyjsku z Sankt Petersburga. Nie mogło zabraknąć kultowych zabawek rosyjskich – matrioszek, które uczestnicy feryjnych spotkań pokolorowali w ciekawy sposób. Dziewczynki ozdabiały kokoszniki – tradycyjne nakrycia na głowę kobiet, a chłopcy korony. Powstały też papierowe jajka na wzór jajek Faberge.

zajecia

W ramach zaznajamiania się z rosyjską sztuką ludową, dzieci ozdabiały różne przedmioty technikami: gżel i  chochłoma. W trakcie zajęć powstały przepiękne bajkowe, ogniste ptaki oraz szczupaki, papierowe bałałajki, ozdobne wazony i pudełeczka. Nie zabrakło Dziadków Mrozów i Śnieżynek.  A z okazji Dnia Babci dzieci wykonały kwiatowe prezenty- hiacynty dla swoich babć.

W ostatnim dniu feryjnych zajęć czekała na dzieci niespodzianka w postaci zabaw z aktorami Teatru Maska z Krakowa pt. „Kraina Śniegu. Zabawy z Elizą i Bałwankiem”. Eliza i Bałwanek porwali wszystkie dzieci do wspólnej zabawy w rytm „Śniegowej samby”. Były zgaduj-zgadule, quiz o zimie, zabawy drużynowe z przeciąganiem liny, z wykorzystaniem chusty animacyjnej, z piłeczkami. Podczas zabawy „Fryzjer” dzieci mogły zobaczyć, jak „im się jeżą włosy na głowach”. Nie zabrakło też bitwy na „śnieżki”. Poprawne odpowiedzi i wykonywane przez dzieci zadania były nagradzane słodyczami.

spotkanie

Na zakończenie „Rosyjskich ferii” wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy  i słodkie upominki, a ci, którzy wykazali się stuprocentową frekwencją i aktywnością zostali nagrodzeni  książkowymi upominkami.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu