[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

„Przystanek Będzin” Jana Artymowicza – wernisaż wystawy

wystawaPodróżując trasą kolei Warszawsko – Wiedeńskiej warto zatrzymać się na jej odnodze i wysiąść na modernistycznym budynku dworca PKP. Tam, w Fili nr 3 – Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie czeka na Państwa chwila wytchnienia i zachwytu na widok zbioru prac plastycznych Jana Artymowicza, zatytułowanych „Przystanek Będzin”.

Jan Artymowicz urodził się w 1957 roku, w Nowej Soli. Mieszka w Będzinie. Jego obrazy najczęściej powstają w zaciszu domowym. Maluje i rysuje na ile tylko czas mu pozwala. Tematyka jego prac jest różna: pejzaże, kwiaty, abstrakcja ale również architektura. Niejednokrotnie sięga także do motywów religijnych. Jego obrazy zdobią ściany wielu mieszkań. Kilka ze swoich prac przekazał na aukcje charytatywne.

spotkaniePoczątkowo jego obrazy mogli obejrzeć tylko najbliżsi. Dopiero jednak za ich namową zdecydował się na pierwszy publiczny pokaz. Debiutował wystawą indywidualną „Pastelowo” w MDK Andaluzja w Piekarach Śląskich. W 2017 roku swoje obrazy eksponował w MDK w Mikołowie oraz filii nr 20 MBP w Sosnowcu. Prace Jana Artymowicza prezentował również MDK Katowice – Szopienice, a w 2019 roku zakwalifikowały się do wystawy będącej pokłosiem 25. ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieniuka. Artysta uczestniczył w wystawach zbiorowych oraz konkursach m.in. : IX Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Mikołów 2016 oraz Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla.
Oprócz malarstwa jego pasją jest fotografia, którą realizuje razem z żoną Anną. Fotografie pokazują piękno Górnego Śląska, opolszczyzny i małopolski.

Piątkowy (7.02.2020r.) wernisaż wystawy Jana Artymowicza cieszył się dużym zainteresowaniem. Był to wyjątkowy czas na spotkanie z samym autorem, który uchylił rąbka prywaty, opowiadając o tym skąd czerpie inspiracje, i kto idzie z nim ramię w ramię artystyczną drogą pasji. Wśród zgromadzonych: rodziny, przyjaciół oraz znajomych artystycznych dusz, w otwarciu wystawy wziął udział Poseł na Sejm RP, Pan Rafał Adamczyk, który jak sam zaznaczył nie mógłby przejść obojętnie na widok eksponowanych prac, zwłaszcza będących w jego bezpośrednim sąsiedztwie Wśród gości była również Pani Aldona Adamska – Dziuba, opiekun artystyczny Grupy Malarskiej Zawodzie, w której Jan Artymowicz od 2 lat wzbogaca swój warsztat.

„Przystanek Będzin” – Zapraszamy do końca marca, Filia nr 3 – Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, plac Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej 3

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie