[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

XIX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W  SIEWIERSKIEJ  BIBLIOTECE

plakatOd 30 maja do 7 czerwca 2020 roku trwał XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom o Zwierzętach”. Jego głównym celem było zachęcenie dorosłych  do regularnego czytania dzieciom, promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienie młodego pokolenia na los i potrzeby zwierząt.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu z zapałem włączyła się w tą ciekawą i pożyteczną akcję. Z uwagi na sytuację epidemiczną Ogólnopolski Tydzień Czytania odbywał się w przestrzeni wirtualnej.  Na stronie internetowej biblioteki i Facebooku codziennie były udostępniane krótkie filmiki z nagraniami tekstów, należących do klasyki literatury, które czytały bibliotekarki z centrali i filii bibliotecznych.

Wśród prezentowanych utworów znalazły się wiersze Marii Konopnickiej takie, jak „W kuchni”, „Przy mrowisku”, „Filuś, Miluś i Kizia”, „Szczęście rodzinne”, „Katastrofa”,  Stanisława Jachowicza „Dwa kotki”, baśnie braci Grimm „O czterech muzykantach z Bremy”, „Mysikrólik i niedźwiedź” oraz Artura Oppmana „Kot w butach”. Wiersze i baśnie były czytane w otoczeniu książek dla dzieci, a niektórym czytaniom towarzyszyły żywe zwierzęta, jak kot  Gucio, pies Karmel i kotki Kicia oraz Milka. Nagrane video filmy można obejrzeć wchodząc na stronę internetową biblioteki, na Facebooka lub kanał YouTube. O  dużym zainteresowaniu akcją biblioteki w Siewierzu może świadczyć łącznie 535 wyświetleń czytań na kanale YouTube.

Zachęcamy dzieci i dorosłych do śledzenia strony internetowej biblioteki, gdzie będą czekać na czytelników kolejne, ciekawe propozycje i niespodzianki online.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, MGBP w Siewierzu