[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Wspominamy Jerzego Gardę

prelegentka26 sierpnia 2020 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu, rozpoczęła realizację projektu historycznego Śladami wspomnień. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Wspólnie z Młodzieżowym Zastępcą Prezydenta Miasta – Jakubem Kosoniem, zaplanowaliśmy cykl wydarzeń kulturalnych, wykładów, koncertów, wywiadów i spacerów, które w znaczący sposób wpłyną na zwiększenie świadomości historycznej mieszkańców Zawiercia. Przybliżą bogatą historię naszego miasta, przypomną zasłużonych mieszkańców, a także pozwolą poznać ważne historycznie miejsca w mieście.

Promowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy z zakresu polskich tradycji narodowych, państwowych, zainspirowało nas do rozmaitych działań. Podążając śladami wspomnień, przypomnieliśmy wybitnego śpiewaka operowego – Jerzego Gardę.

Prelegentem środowego spotkania była Anita Maszczyk – śpiewaczka operowa, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w klasie śpiewu solowego Haliny Skubis. Wyczerpująco przedstawiła rozwój opery w Polsce i na świcie. Zwróciła uwagę na jej ekspresywność i rodzaj swoistej gry aktorskiej śpiewaków. Opowiadając o Jerzym Gardzie, skupiła się na najistotniejszych faktach z jego życiorysu.

Śpiewak doceniony zarówno w Polsce, jak i na wielkich scenach Europy, stał się symbolem wielkiej siły, niezłomności w dążeniu do celu. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi położone w dziedzinie upowszechnienia muzyki. Ciepły ton głosu Anity Maszczyk i niesamowite wykonania towarzyszących jej młodych artystek – Aleksandry Płóciennik, Magdaleny Halaby i Kariny Sornik przy akompaniamencie Michała Rusa, dostarczyły widowni wielu wzruszeń. Pozwoliły na wydobycie najpiękniejszych emocji. Słysząc zarejestrowany głos Jerzego Gardy, wielu z nas łezka zakręciła się w oku. Jest to kolejne wielkie nazwisko związane z naszym miastem.

Dziękujemy Anicie Maszczyk za profesjonalne ujęcie tematu, młodym artystkom za piękne wykonania. Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury za udostępnienie sali.

Dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

 

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu