[Relacja] MIEJSKA BIBLIOETKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

ŹRÓDŁO-BOOK – SZUKAMY SWOICH KORZENI – warsztaty cz. I

spotkanieZa nami pierwsze spotkania w ramach cyklu ŹRÓDŁO-BOOK. W warsztatach 16 września, prowadzonych przez historyków i archiwistów ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 i słuchacze Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Przedpołudniowe zajęcia przybliżyły uczestnikom czym jest genealogia, a także jakie narzędzia wykorzystywane są w tej dziedzinie nauki. Wyjaśnione zostały również znaczenia terminów: po kądzieli, powinowactwo, ród, po mieczu czy metryka. Druga grupa odbiorców dyskutowała na temat pamięci jednostkowej i zbiorowej oraz poznawała atrybuty genealoga i sposoby pozyskiwania ważnych dla badaczy informacji.

zajęcia

Prowadzący zapoznali uczestników z internetowymi bazami na dobry początek oraz jak należy poruszać się korzystając z ich zasobów. Przekazane zostały również cenne wskazówki dotyczące właściwego przechowywania rodzinnych zdjęć i ich opisu.

Organizacja spotkań związana jest z realizacją projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.