[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA NA LUDOWO W BIBLIOTECE

Od 2001 roku, z inicjatywy Polskiej Izby Książki,  w dniu 29 września, w Polsce obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. Celem tej akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywania przyjemności z czytania i słuchania. Czytanie jest bowiem wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, rozwija zarówno wyobraźnię, język oraz pamięć.

Wybór daty nie jest przypadkowy. Data 29 września upamiętnia dzień urodzin wybitnej polskiej pisarki, Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci, m.in. „Szewczyka Dratewki” czy „Pamiętnika Czarnego Noska”.

W 2020 roku, z racji panującej pandemii, Miejsko-Gminna Biblioteka im. Leona Korusiewicza w Siewierzu zorganizowała Wirtualny Dzień Głośnego Czytania na Ludowo. Do czytania bajek zostały zaproszone Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Miasta i Gminy Siewierz. Bajki czytały: Dorota Szybis z KGW Dziewki, Ewa Nowak z KGW Żelisławice, Aneta Sornik z KGW Leśniaki, Ewelina Sroka z KGW Dziewki, Władysława Góra z KGW Nowa Wioska, Jadwiga Gruszka z KGW Wojkowice Kościelne. Tytuły bajek zapowiadała nasza młoda czytelniczka Kaja Rychter.

W pięknej scenerii, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, w swoich reprezentacyjnych strojach, przeczytały dzieciom wybrane, tradycyjne bajki ludowe, które wielu z nas zna  z dzieciństwa. Wśród nich znalazły się bajki z morałem jak np. o dwóch sąsiadach, trzech córkach, chłopie, co szedł pytać słońca, gdzie jego kura niesie jajka czy o Biedzie, ale jak to w bajkach ludowych bywa, też i o zwierzętach np. o kogutku i kurce czy zaczarowanym szczupaku.

Zapraszamy do oglądania i słuchania bajek ludowych na stronie internetowej biblioteki i na facebooku.

Mamy nadzieję, ze obejrzane i wysłuchane bajki ludowe zainspirują zarówno rodziców, jak i dzieci, do spędzania wspólnego czasu z książką, sięgnięcia po dawne, może troszkę zapomniane bajki ludowe, pełne życiowych mądrości.

Nadesłała: MGBP w Siewierzu