[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Noc detektywów. Skarb w Bibliotece

Złoty dzban pełen zabytkowych monet, precjozów i szlachetnych kamieni odnalazła w piątek, 25. września w Jaworznie grupa detektywów. Skarb przywiózł ze sobą z Chin Michał Boym, siedemnastowieczny jezuita, znawca Państwa Środka i oficjalny poseł cesarza Yongli do papieża.

Taki był efekt gry detektywistycznej, którą na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie ptrzeprowadził Krzysztof Petek – autor książek, dziennikarz, podróżnik i detektyw.

– Grę opieramy zawsze na autentycznym wydarzeniu. Dzięki temu uczestnicy poznają fakty z przeszłości – opowiada pisarz. – Reszta to już kwestia wyobraźni.

Emocje związane z poszukiwaniami, rywalizacją, łamaniem kodów i presją czasu otwierają młodych ludzi na pochłanianie informacji. Dlatego postać Boyma i rys historyczny dotyczący jego misji poselskiej to autentyczne relacje historyczne. To właśnie sposób pisarza na nowoczesne prowadzenie lekcji historii.

Trzy ośmioosobowe grupy młodych detektywów musiały w ciągu trzech godzin pokonać kilkanaście zagadek, uporać się z zadaniami i pułapkami, poszukując listów w centrum Jaworzna. Pełna emocji i okupiona potem akcja zakończyła się sukcesem.

– Zaangażowali się i nastoletni uczestnicy, i opiekunki – opowiada bibliotekarka Katarzyna Lubczyńska – Z wypiekami na twarzy biegali i łamali kody. Cieszymy się, że postawiliśmy na kino akcji w wydaniu Krzysztofa Petka. To doskonałe, wręcz hollywoodzkie zwieńczenie cyklu Street-book, realizowanego w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”. Dwieście szesnasta „Noc w bibliotece” prowadzona przez Krzysztofa Petka pozostanie długo w pamięci uczestników, którzy już zapowiedzieli udział w kolejnej takiej akcji.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie