[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Papierowy zawrót głowy w bibliotece w Brzeziu

Poznali niezwykłą historie papieru, rozwijali swoje zdolności manualne i wyobraźnię, ale przede wszystkim świetnie się bawili! Najstarsza grupa z Przedszkola nr 16 wzięła udział w warsztatach „Papierowy zawrót głowy” zorganizowanych przez bibliotekę w Brzeziu. Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu obywatelskiego Miasta Racibórz.

Biblioteka w Brzeziu staje się kulturalnym centrum dzielnicy! Po spotkaniu z pisarką Agatą Widzowską, biblioteka zorganizowała kolejne kreatywne zajęcia. Warsztaty pod nazwą „Papierowy zawrót głowy” poprowadził Piotr Mojżyszek z „Opowiadamy o Świecie”. Dzieci miały okazję m.in. zamoczyć ręce w ciepłej pulpie, żeby wydobyć papierową masę i stworzyć z niej cuda. Ze starych gazet zrobiły papier czerpany i używając fantazji zatopiły w nim kwiaty i listki.

Czym i na czym pisano przed erą papieru? Kiedy i z czego powstała pierwsza książka i czy słusznie uważana jest za najpotężniejszy przedmiot naszych czasów? Warsztaty papieru czerpanego były także okazją do prześledzenia jak przez wieki zmieniały się materiały, na których zapisywano informacje – bambusowe deszczułki, papirus i pergamin, przez płyty cd, do dysku komputerowego.

Dzieciom bardzo spodobały się warsztaty i aktywnie w nich uczestniczyły!

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu