[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Haczyk – gliwickie spotkania literackie” na półmetku!

Na początku października Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach rozpoczęła kolejną – trzecią już – edycję projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest literaturze fantasy i science fiction. Będąc na półmetku całego wydarzenia, przedstawiamy relację z dotychczasowych działań odbywających się w ramach wspomnianego projektu.

Władcy światów” – mobilna gra miejska

Rozgrywką mobilnej gry miejskiej, zainaugurowaliśmy niespełna dwumiesięczny cykl wydarzeń w ramach „Haczyka”.

3 października 27 graczy, którzy stawili się na starcie gry w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, wcieliło się w postać pierwszego oficera statku, dowodzonego przez kapitana Pirxa i wraz z nim – dzięki nowoczesnej technologii – odbyli fascynującą podróż przez światy przedstawione w najbardziej znanych tekstach kultury z gatunku fantasy i science fiction. Scenariusz gry powstał na kanwie utworów mogących uchodzić za klasykę gatunku – „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, „Harry’ego Pottera”, „Gwiezdne wojny” czy rodzimego „Wiedźmina” i „Bajki robotów”. Na trasie rozgrywki, wiodącej od wspomnianej filii MBP przez centrum Gliwic, park miejski aż do centrum handlowego i umiejscowionego w nim punktu bibliotecznego, gracze zmierzyć musieli się z różnymi zadaniami, zarówno sprawdzającymi ich wiedzę ogólną, jak i wymagającą kreatywności oraz twórczego podejścia do przedstawionej treści. I tak, uczestnicy rozgrywki m.in. rozpoznawali minerały, liczyli ile centymetrów wysokości ma półolbrzym, odczytywali wiadomość zapisaną językiem Mandalorian czy przeprowadzali robota Photona przez skażone góry i doliny. Według uśrednionych statystyk, gracze przebyli dystans 3,8 km w czasie 85 minut, zdobywając 255 punktów.

Drużyny – laureaci gry otrzymali nagrody rzeczowe – gry planszowe, książki oraz gadżety przygotowane na tę edycję festiwalu – długopisy i notesy z logo projektu.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim

W czwartek, 8 października, w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach gościliśmy Wojciecha Orlińskiego – dziennikarza, publicystę, pisarza, znawcę twórczości Stanisława Lema, autora biografii „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

Podczas dwugodzinnej rozmowy z pisarzem, moderująca rozmowę Anna Hrycyszyn, pytała o szereg kwestii związanych nie tylko z życiem i twórczym dorobkiem jednego z najwybitniejszych polskich przedstawicieli gatunku science fiction, ale również o opowiadania, które Wojciech Orliński publikował na łamach „Nowej Fantastyki” czy nieznaną szerszej publiczności powieść „Polska nie istnieje”, przedstawiającej alternatywną wizję historii Europy. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, jak doświadczenia z czasów wojny wpłynęły na kreację bohaterów i świata przedstawionego w powieściach Lema, od którego z utworów wspomnianego pisarza najlepiej zacząć przygodę oraz jakie wyzwania przed tłumaczami stawia jego proza. Wojciech Orliński opowiedział również o podróżach śladami bohaterów literackich, których następstwem było napisanie przewodników „Ameryka nie istnieje”, „Route 66 nie istnieje” i „Sztokholm Stiega Larssona”.

Warsztaty komiksowe

15 października uczniowie klasy I IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach wzięli udział w warsztatach komiksowych, które poprowadził Szymon Teluk, artysta, rysownik specjalizujący się w komiksie, ilustracji i karykaturze.

Warsztat podzielony został na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich prowadzący opowiedział o podstawach tworzenia rysunków oraz podzielił się młodzieżą wiedzą związaną z wykorzystaniem figur geometrycznych i brył przy tworzeniu własnych prac. Następnie omówił etapy powstawania komiksu. Uczniowie poznali sposoby, które wykorzystywane są przy tworzeniu bohaterów i fabuły powieści graficznych. W części praktycznej na młodzież czekało zadanie polegające na kostrukcji planu, scenorysu i – finalnie – gotowej planszy komiksu.

Efektem warsztatów było nie tylko wiele interesujących prac, powstałych pod czujnym okiem rysownika, ale przede wszystkim przekonanie, że do stworzenia dobrego komiksu nie trzeba mieć talentu plastycznego, ale wystarczą chęci i dobry pomysł.

Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem

W piątek, 16 października, odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem – pisarzem, scenarzystą, stand-uperem, dziesięciokrotnie nominowanym do nagrody im. Janusza A. Zajdla i laureatem tejże, autorem cykli fantasy “Kłamca” i “Chłopcy”, powieści “Ciemność płonie” oraz kryminałów “Szwindel” i “Topiel”.

Uczestnicy spotkania wysłuchali rozmowy skupiającej się nie tylko wokół fantastyki, ale również pozostałych aktywności, które autor podejmuje w swoim życiu zawodowym. Pisarz mówił o tym, skąd wziął się jego sentyment do bibliotek, jakim kluczem kierował się jako dziecko wybierając lektury oraz wspomniał o wpływie powodzi z 1997 roku na jego życie i ostatnią książkę. Nie obyło się również bez wspomnień związanych z początkami kariery, która w przypadku Jakuba Ćwieka wiązała się z działalnością w Śląskim Klubie Fantastyki oraz osobą Marcina Wrońskiego, który redagował pierwsze książki autora. Spotkanie prowadziła Agnieszka Włoka.

Autor odpowiadał również na pytania z widowni, dzięki czemu uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak – jego zdaniem – obecna sytuacja epidemiczna może wpłynąć na literaturę oraz kiedy ukaże się jego najnowsza książka.

Spotkanie autorskie z Robertem M. Wegnerem

19 października w Bibliotece Centralnej odbyło się spotkanie autorskie z Robertem M. Wegnerem, autorem “Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, sześciokrotnym laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Podczas spotkania prowadząca rozmowę Agnieszka Strzemińska, dziennikarka Radia Katowice, pytała Roberta M. Wegnera o kulisy powstawania jednej z najpopularniejszych serii fantasy ostatnich lat. Autor opowiadał o swoich inspiracjach, cofając się pamięcią do czasów młodości oraz zainteresowaniach, które swoje odzwierciedlenie mają w wydanych książkach. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, czy autor podczas tworzenia serii posługuje się pomocniczymi notatkami, rysunkami, schematami i czy zdarza mu się sięgać po źródła historyczne lub inne opracowania. Robert M. Wegner opowiadał również o bohaterach literackich jego książek – ich zachowaniu, które nie zawsze przystaje do pomysłu, który chciał przedstawić na kartach powieści oraz szczególnej więzi, która łączy pisarza z jednym z nich.

Nasz gość opowiadał nie tylko o swoim warsztacie, ale również o gatunku fantasy jako takim. Na czym polega popularność tych opowieści? Czy literaturę fantastyczną można wpisać w konkretne ramy? Czy jej podział na fantastykę racjonalną i irracjonalną, zaproponowany przez Janusza A. Zajdla, ma rację bytu?

Aktywny udział w spotkaniu brała również zgromadzona publiczność, która chętnie korzystała z możliwości zadawania pisarzowi pytań. Wśród najbardziej nurtujących czytelników kwestii znalazła się sprawa nieobecności “Opowieści z meekhańskiego pogranicza” na angielskim rynku wydawniczym oraz wątek związany ze stworzeniem ekranizacji i gry komputerowej na podstawie książek Roberta M. Wegnera.

Spotkania z Wojciechem Orlińskim i Jakubem Ćwiekiem tłumaczone były na język migowy przez Mirosława Koperwasa, a wszystkie wydarzenia relacjonowano na żywo na facebookowym profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice), na którym dostępne są również ich zapisy.

Projekt „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *