[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PILICY

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy

sportowych wspomnien czar„Spotkania z historią i kulturą” są cyklem imprez kulturalnych realizowanym wspólnie przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Pilicy oraz Towarzystwo Jurajskie.

Staramy się aby w programie każdego ze spotkań znalazły się tematy z wielu dziedzin życia kulturalnego co w założeniu ma przyciągnąć widzów w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. tematem przewodnim jest zazwyczaj lokalna tematyka historyczna bo sięganie do korzeni stało się modne. Nie samą historią człowiek żyje więc opowieści o wojnie, o dawnym hutnictwie czy o starych młynach przeplatane są luźniejszymi tematami takimi jak „Wielka miłość z Jurą w tle”, „Jazzowe kolędowanie” czy „Sportowych wspomnień czar”. Organizujemy wspólnie nie tylko cykl „Spotkań z historią” ale również inne wydarzenia o podobnych założeniach.

Duża popularnością cieszyła się wystawa „Majowe świętowanie” pokazująca na starych fotografiach lokalne obchody 1 Maja, 3 Maja i Dnia Strażaka. Jedni wzruszali się widząc siebie w pierwszomajowych pochodach, inni „nawrzucali” nam od „komuchów”. Samo życie. Ważne, że udało się zachować dla potomnych kawałek lokalnej historii. Może jest ona dla niektórych niewygodna ale wymazać jej z pamięci nie wolno. Dla mieszkańców nasze imprezy są okazją do towarzyskich spotkań i do wspomnień a nam umożliwiają dotarcie do zdjęć, dokumentów czy pamiętników tkwiących gdzieś na dnie starych szuflad i kufrów. „Majowe świętowanie” wzbogaciło nasze archiwum o dwie setki nigdy wcześniej nie publikowanych zdjęć.

Podobnym łupem zakończył się „Sportowych wspomnień czar”, a przy uratowaliśmy od zapomnienia nieco anegdot ze sportowego życia w małej miejscowości. Największą satysfakcję dało nam sprowadzenie do Pilicy jedynego egzemplarza motocykla „Fabjański”, który przed siedemdziesięciu laty powstał w tutejszym warsztacie rzemieślniczym. To, że eksponat zachował się w prywatnej kolekcji było zaskoczeniem nawet dla potomków konstruktora. Naszą zdobyczą stał się użyczony przez rodzinę konstruktora rodzinny album zawierający dziesiątki unikalnych zdjęć poszerzających wiedzę o historii polskiej motoryzacji. Spotkania powstają na zasadzie „pospolitego ruszenia”. Rzucamy pomysł i kto może ten pomaga. Biblioteka udostępnia salę, ponosi koszty marketingu, poligrafii, poczęstunku i niektórych występów artystycznych. Towarzystwo Jurajskie bierze na siebie organizację prelekcji, których autorami są pasjonaci lokalnej historii działający w różnych jurajskich miejscowościach. Dzięki „wymianie barterowej” prelekcja za prelekcję nie przysparza to organizatorom kosztów. Naszymi stałymi współpracownikami są, miejscowy poeta Sławek Woźniczko, Zespół Szkół nr 2 w Wierbce, który wspomaga nas sprzętem audiowizualnym. W miarę potrzeb wspierają nas Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic i pilickie Liceum Ogólnokształcące.

Część imprez odbywa się w bibliotece, ale korzystamy również z gościny oo.franciszkanów w Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Biskupicach. Nasza impreza powoli zdobywała sobie trwała pozycję życiu w kulturalnym Pilicy. Bywały chwile zwątpienia kiedy na muzyczno-historyczne spotkanie „Wielka miłość z Jurą w tle” przyszło niewielu widzów a spodziewaliśmy się, że taki temat przyciągnie wielu widzów w różnym wieku. Doczekaliśmy się zastępu wiernych fanów. Trafiają się chwile zwątpienia… czy wystarczy krzeseł na sali.

IX Spotkania poświęcone były wydarzeniom, które miały miejsce na jurajskiej ziemi równo sto lat temu, na początku pierwszej wojny światowej, kiedy to zawierucha dziejowa nie oszczędziła Pilicy. Zniszczenia wojenne utrwalone na fotografiach przez wojska austriackie były tematem wystawy fotograficznej. Wojenne wydarzenia pomiędzy Krakowem a Częstochową przybliżył widzom Krzysztof Orman, współautor „Wielkiej Wojny na Jurze”, której drugie wydanie ukaże się niebawem. Wystawa fotografii wzbudziła tak duże zainteresowanie wśród mieszkańców, że koniecznym stało się zamienienie jej w „wystawę objazdową”, eksponowaną w kilku miejscach w gminie. Aleksander Kot zaprosił widzów na krótki wirtualny spacer po XIX-wiecznej przemysłowej Pilicy, po której niewiele zostało materialnych śladów.

walentynki

Walentynkowe spotkanie w MGBP nosiło tytuł „Miłość niejedno ma imię”. Wypełniła je poezja, muzyka i szczypta historii. Swoje wiersze zaprezentowali nasi lokalni poeci: Helena Musialska, Róża Kończyk, Ewa Kozjak, Magdalena Pleban, Sławek Woźniczko i Ewa Słowińska, którą ze względu na chorobę w recytacjach zastąpiła Ewa Pacia. Miłość niejedno ma imię więc tematyka wierszy oprócz spraw sercowych obejmowała inne rodzaje uczuć: miłość do Boga i miłość rodzicielską. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Wierbce oraz grająca na skrzypcach Emilia Przybylik. Młodzież, która sama ułożyła repertuar na walentynkowy wieczór, zaprezentowała zarówno utwory współczesne jak i bliską sporej części widowni muzykę lat siedemdziesiątych. Równie zróżnicowany repertuar, od Carmen po Abbę, usłyszeliśmy w wykonaniu Emilii Przybylik. W opowieściach historycznych poetów związanych z Pilicą reprezentowali: mieszkający przez wiele lat na zamku w Smoleniu Biernat z Lublina, potomek Pileckich, renesansowy twórca Krzysztof Kobylański oraz synowa kasztelana Warszyckiego Anna Stanisławska-Zbąska. W opowieściach o sercowych zawirowaniach przedstawione zostały postacie Elżbiety z Pilczy, Emerencjanny z Warszyckich Pociejowej, Marii z Wesslów Sobieskiej i ponownie Anna Stanisławska -Zbąska, którą burzliwe życie małżeńskie u boku trzech mężów skłoniło do spisania rymowanego pamiętnika. Wszyscy widzowie dostali okolicznościowe serduszka a , pary małżeńskie dodatkowo otrzymały piernikowe serca. Walentynkowy wieczór spędzony przy filiżance kawy, herbaty widzowie uznali za bardzo udany.

Nadesłała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Pilica