[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

W rytmie „mora mora” – czyli Madagaskar Lidii Białas

Egzotyczny klimat, zniewalające widoki, jedno z najciekawszych i najbardziej intrygujących miejsc na Ziemi: Madagaskar. To właśnie w to miejsce 29 lipca zabrała swoich słuchaczy Lidia Białas, emerytowana nauczycielka, pasjonatka książek, aktywna podróżniczka.

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie o tytule „Rajskie Wyspy” zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka na krańcach świata” w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2021” dofinansowanego ze środków MKDNiS. Prowadząca Lidia Białas przeniosła nas w gorącą krainę Madagaskaru, wyspy, którą zwiedziła i która ją samą zachwyciła. Wykład uzupełniony został o prezentacje fascynujących zdjęć z kolekcji podróżniczki – widoków, pejzaży, fotografii obiektów, roślin i zwierząt.

Oczywiście na pierwszy plan wysunęły się słynne lemury – zwierzęta, które na przestrzeni lat urosły niemal do rangi symbolu Madagaskaru. Na wyspie znajduje się niemal ich sto gatunków, a większość z nich można spotkać w Parku Narodowym Ranomafana. Park Narodowy położony w środkowo-wschodniej części Madagaskaru, zajmujący powierzchnię 41 601 ha stanowił bardzo interesujący wątek spotkania. W wilgotnym lesie równikowym, który pokrywa znaczną część parku znajduje się aż 115 gatunków ptaków, 90 gatunków motyli, 98 gatunków płazów, ale także wiele endemicznych i zagrożonych gatunków zwierząt. Z parku przeniesiono słuchaczy na jedną z ulic Madagaskaru o nazwie poświęconej niegdysiejszemu „królowi” wyspy: Maurycemu Augustowi Beniowskiemu węgiersko-polskiemu szlachcicowi.  

Madagaskarczycy żyją w rytmie „mora mora”, co oznacza powoli i bez pośpiechu. Olbrzymia większość mieszkańców wyspy żyje jednak w skrajnym ubóstwie. To kraina kontrastów, w której zamieszkuje blisko osiemnaście różnych plemion. Różnice są widoczne w ich wyglądzie zewnętrznym, sposobie ubierania, zwyczajach lub języku (mówią innymi dialektami, często dla siebie niezrozumiałymi).  Ale nie tylko ludność jest tutaj różnorodna – krajobraz wyspy zmienia się w miarę podróżowania wzdłuż i wszerz. Wyspa bez wątpienia jest zjawiskowa i atrakcyjna turystycznie, o czym przekonała wszystkich uczestników spotkania Lidia Białas.

A jeśli kogoś zabrakło na spotkaniu, to o bogactwie kulturowym i przyrodniczym Madagaskaru może się jeszcze przekonać odwiedzając naszą Bibliotekę. W Galerii na Piętrze do 17 września będzie udostępniona wystawa fotografii Madagaskaru autorstwa Lidii Białas. Serdecznie zapraszamy do oglądania.  

 Nadesłała: Anna Wilczok

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”