[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Z literaturą na Ty” z Ewą Stadtmüller i Łukaszem Zabdyrem

W ramach zadania „Emocje mają moc – cykl edukacyjnych spotkań warsztatowych dla dzieci w wieku 4-6 lat i ich rodzin” w listopadzie odbyło się 9 spotkań autorskich dla przedszkolaków z autorką literatury dziecięcej, pisarką Ewą Stadtmüller.

Pani Ewa, przedstawicielka świata kultury słowa pisanego, ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na WSP w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, a od 1987 roku także jako asystent w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Napisała ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne, opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym.

Edukacyjne były także spotkania z autorką. Ewa Stadtmüller odwiedziła różne miejscowości naszej gminy i przeprowadziła 9 odmiennych spotkań. Wspólnymi elementami wszystkich były: opowieść o tym jak powstaje książka, konkurs, w którym przedszkolaki mogły wygrać książkę dla swojego przedszkola i zaszczepianie miłości do książek u najmłodszych poprzez ćwiczenia warsztatowe, zabawę, interakcję. Przedszkolaki wraz z autorką tworzyły wiersze i wsłuchiwały się w wersy pisane przez Jana Brzechwę, śledziły emocjonalną historię pewnej pluszowej ośmiornicy, tworzyły uczuciowy teatrzyk kukiełkowy, wzięły udział w prezentacji bajki w formie kamishibai, zamieniały się w poliglotów, ćwicząc mowę dziesięcioma językami, poznały całą psią rodzinę i mnóstwo psich ras, aby wytropić pewnego niesfornego jamnika… Wzięły również udział w quizie, w trakcie którego musiały zaufać autorce i oddać jej jeden ze swoich zmysłów – wzrok, aby poruszyć wyobraźnię i na podstawie słów i dotyku rozpoznawać różne postaci z bajek i legend. Ale to nie wszystko.

W spotkaniach realizowanych w Wysokiej i Niegowonicach wziął udział rysownik, który zilustrował część książek autorki Łukasz Zabdyr. Jego udziałem było rysownie na żywo do historii opowiadanych przez panią Ewę oraz zobrazowanie emotikonami wszystkich emocji, z którymi przedszkolaki spotykały się z bibliotekarzami w cyklu „Bajka na ratunek”. Dzieci tworzyły grupowo bajki o zwierzętach, a rysownik przenosił je na karty flipcharta, udowadniając między innymi, że nawet słoń może być baletnicą. Łukasz Zabdyr narysował też każdemu dziecku rysunek na życzenie – jedyny w swoim rodzaju, zgodny z prośbą przedszkolaka.

Łukasz Zabdyr

Było twórczo, bajkowo i literacko. Wszystkie spotkania autorskie zgromadziły 318 młodych uczestników. Każdemu ze spotkań towarzyszyła możliwość zakupu książeczek autorstwa Ewy Stadtmüller, którą dzieci wykorzystały, zyskując pamiątkowe wpisy autorki.

Nadesłała: Bogusława Serzysko

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”