[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

Baśniowa Noc z Andersenem w będzińskiej bibliotece

 lW ostatni piątek marca Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie stała się królestwem księżniczek, małych syrenek, Calineczek oraz wielu innych baśniowych postaci, które wspólnie z dziećmi spędziły noc na urodzinowej zabawie zorganizowanej na cześć Hansa Christiana Andersena. Wszystko za sprawą międzynarodowej imprezy czytelniczej dla dzieci pt. „Noc z Andersenem”, którą będzińska biblioteka zorganizowała już po raz 13.

Zaproszenie do udziału w tegorocznej zabawie przyjęło 80 dzieci, na które czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez bibliotekarzy oraz animatorów kultury z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie. Zabawy inspirowane twórczością duńskiego baśniopisarza niezmiennie zachęcają, bowiem, do odkrywania i doświadczania przyjemności jakie płyną z bawienia się tekstem literackim.

b

W tym roku „Noc z Andersenem” w Teatrze Dzieci Zagłębia, gdzie dzieci zostały zaproszone na spektakl przedpremierowy pt. „Calineczka”. Potem kolorowy urodzinowy korowód przeszedł ulicami Będzina, by dotrzeć do biblioteki, centrum dowodzenia baśniową nocą. Tu w krainę Andersena przenieśli uczestników nocnego świętowania przyjaciele dzieci i biblioteki: Sebastian Szaleniec – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina, Daria Paterek – Wiceprezydent Miasta Będzina, Anna Rozbrój – Skarbnik Miasta Będzina, Krzysztof Dudziński – Przewodniczący Rady Miejskiej Będzina, Roman Goczoł – Naczelnik Wydziału Oświaty, Violetta Mikuła – Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie, Teresa Waluszczyk – Dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie, podkom. mgr inż. Paweł Łotocki – Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji, Patrycja Gruca-Hołota – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie, Marat Sowińska –Kłosowska – Redaktor Naczelny” Aktualności Będzińskich” oraz Patrycy Hauke – aktor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.c

Ponownie w tym roku będzińską bibliotekę i jej gości odwiedził H. CH. Andersen, w którego rolę wcielił się Waldemar Musiał z Teatru Lalki i Aktora „Arena” w Będzinie. Wspólnie z dziećmi udał się do wehikułu czasu zbudowanego przez animatorów Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, którym przenieśli się do Danii roku 1805. Wiele emocji wywołała kolejna podróż, tym razem taneczna, w którą zaprosili młodych czytelników instruktorzy tańca irlandzkiego z zespołu Galway: Katarzyna Łozińska, Marzena Wojdyla i Tomasz Rusinow. Doskonałą zabawą okazało się spotkanie             z szalonymi muzykami ze Stowarzyszenia Artystów Spectrum, Miłoszem Konarskim
i Romanem Hylą.

Podczas tegorocznej Nocy z Andersenem nie zabrakło w będzińskiej bibliotece tradycyjnych spacerów po magazynach, w których królował wodny świat Neptuna oraz urodzinowego korowodu do drzewka Pana Andersena, na którym zawieszone zostały urodzinowe życzenia dla ulubieńca dziecięcych baśni.

g

„Noc z Andersenem” jest przedsięwzięciem międzynarodowym organizowanym z inicjatywy Klubu Bibliotek Dziecięcych Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji w Czechach. Obchodzona jest 2 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Książki Dziecięcej. Data wiążę się z osobą największego baśniopisarza dziecięcego Hansa Christiana Andersena, który urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Danii. Dla uczczenia osoby pisarza i jego twórczości Międzynarodowe Kuratorium do Spraw Książek dla Dzieci (IBBY) w 1967 roku dzień urodzin pisarza wyznaczyło dniem obchodów Światowego Dnia Książki Dziecięcej. W tegorocznej „Nocy z Andersenem”, która organizowana byłą w 1 500 miejscach na świecie uczestniczyło w sumie 90 tysięcy dzieci i dorosłych.

k

W tym roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie podczas organizacji „Nocy z Andersenem” mogła liczyć na pomoc i wsparcie darczyńców, sponsorów i przyjaciół dzieci, wśród których znaleźli się:

  • Prezydent Miasta Będzina, Łukasz Komoniewski, który objął Patronat Honorowy nad wydarzeniem i przekazał pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników
  • Urząd Miejski w Będzinie, który przekazał upominki
  • sklep Kaufland w Będzinie, który przekazał bony na zakup artykułów spożywczych
  • Firma BAT PROFI z Będzina, która ufundowała słodki poczęstunek
  • Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, który udostępnił rekwizyty i potrzebne dekoracje
  • Ośrodek Kultury w Będzinie, który pomógł w transporcie scenografii i rekwizytów
  • Wypożyczalnia Strojów dla dzieci i dorosłych działającej przy Ośrodku Kultury, która po raz kolejny udostępniła stroje dla bibliotekarzy
  • oraz dyrektor będzińskiej biblioteki, Krzysztof Malczewski, który ufundował dla dzieci egzotyczną czekoladowo-owocową fontannę.

l

Wszystkim serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję do zobaczenia już w przyszłym roku.

j

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie