[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust – prelekcja dr. Macieja Korkucia

 150319_jan_karski_012Od kilku lat, sztucznie wprowadzony, ale powszechnie dotąd stosowany podział, określający właściwość użycia poszczególnych form przekazu, w zależności od treści i sytuacji, na bardzo wielu płaszczyznach został zatarty.

Obecnie przestała już obowiązywać Arystetolesowska zasada decorum. Ma to, oprócz czysto artystycznych, także pragmatyczne uzasadnienie. Chcąc dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców, trzeba mówić w bliski im sposób, niezależnie od tematu. Tak też się stało za sprawą dwóch włoskich autorów – Marco Rizzo i Lelio Bonaccorso, którzy podjęli się karkołomnego zadania, by w postaci komiksu – symbolu kultury masowej, opowiedzieć tragiczne losy, słynnego polskiego kuriera, Jana Karskiego.

150319_jan_karski_035Książka miała swą premierę na naszym rynku wydawniczym pod koniec ubiegłego roku. Krajowe wydanie opatrzone zostało wstępem i komentarzami dr. Macieja Korkucia, Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, którego Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie miała przyjemność gościć, 18 marca br.

Niezwykła postać emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, jest wielkim świadectwem niezłomności, potęgi wiary w konieczność i sens podjętych misji. Niestety, mimo nieprawdopodobnego poświęcenia, raporty i nawoływania naocznego świadka zbrodni II wojny światowej, nie przyniosły spodziewanych rezultatów… Jan Karski, właśc. Jan Kozielewski, nie mając możliwości powrotu, pozostał w Stanach Zjednoczonych, gdzie podjął studia na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Później sam wykładał na tej uczelni historię dyplomacji, dzieje Europy Środkowo-Wschodniej i teorię komunizmu. Przez wiele lat był ekspertem Pentagonu i CIA, stając się czołowym amerykańskim sowietologiem.

Spotkanie w Bibliotece zakończyło przesłanie, by nie poddawać się narodowym kompleksom i łatwym etykietom, gdyż przekazany nam bagaż doświadczeń jest, oprócz niechlubnych wyjątków, zdecydowanym powodem do dumy.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie