[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Noc z Andersenem w czechowickiej bibliotece

 F2 (2)Jak co roku czechowicka biblioteka przyłączyła się do organizacji Nocy z Andersenem – międzynarodowej imprezy czytelniczej odbywającej się z okazji rocznicy urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza. W tym roku niezwykłe atrakcje dla najmłodszych przygotował Oddział Dziecięcy oraz filie nr 2, 5 i 10.

O. Dziec. (1)Spotkanie w Oddziale Dziecięcym rozpoczęło się od zapoznania i krótkich zabaw integrujących. Następnie dzieci samodzielnie zasadziły drzewko obok budynku biblioteki, wymyśliły jego nazwę oraz wykonały plakat, po czym udały się na zwiedzanie biblioteki. W ostatnim pomieszczeniu, do którego dotarły, czekała na nie pyszna kolacja. Po kolacji przybył do biblioteki pan Łukasz z „Planszowic”, który zorganizował prawdziwy turniej gier planszowych. Po jego zakończeniu dzieciaki z kolorowymi balonami udały się na nocną wyprawę na rynek miejski, gdzie czekała na nie niespodzianka – wielkie bańki mydlane.

O. Dziec. (2)Tymczasem w bibliotece przygotowano dla nich owocową ucztę oraz wielkie poszukiwanie skarbów. Tuż przed snem utrudzeni poszukiwacze odkrywali tajemnice magicznych trójwymiarowych książek, w których czekały na nich smoki, potwory, piraci i inni niesamowici bohaterowie. Rankiem, na zakończenie spotkania, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek i zjadł pożywne śniadanie.

F2 (1)Filię nr 2, podczas Nocy z Andersenem, odwiedziła Barbara Rau z bielskiego Teatru Banialuka. W czasie tego spotkania dzieci mogły zobaczyć i przymierzyć prawdziwe maski teatralne, wysłuchały baśni „Calineczka” opowiedzianej przy użyciu rekwizytów. Poznały także techniki doskonalenia wymowy i recytacji. Spotkanie z Barbarą Rau zakończyło się pokazem teatru cieni, do którego dzieci samodzielnie wykonały papierowe postacie. Następnie nadszedł czas na wspólną kolację, po której czytano baśnie Andersena. Dzieci wzięły także udział w specjalnie przygotowanym konkursie. F2 (4)Przed północą był jeszcze czas na gry planszowe i zabawę w chowanego, a o północy wszyscy szukali skarbu ukrytego w bibliotece. Rankiem, po śniadaniu, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.F5 (1)Filia nr 5 zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników w ramach Nocy z Andersenem wieczorne 4-godzinne spotkanie z zabawami, zgadywankami, kalamburami i głośnym czytaniem baśni. Dzieci napisały także list do pana Andersena i wykonały ozdobne breloczki. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał nagrody książkowe.

F10 (1)W Nocy z Andersenem w filii nr 10 wzięli udział uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawcą Beatą Mynarską-Siwiec. Podczas tego spotkania przenieśli się w świat baśni pt. „Jaś i Małgosia”. Zostali podzieleni na pięć 3-osobowych drużyn: grupa Jasia, grupa Małgosi, grupa wilka, grupa lasu i grupa czarownicy. Po wysłuchaniu baśni wybrali się na wędrówkę do lasu, tak jak jej bohaterowie. Po drodze musieli wykonać różne zadania, np. odnaleźć atrybuty czarownicy, odgadnąć odgłosy przyrody, rozwiązać krzyżówkę i rebusy, ułożyć puzzle.

F10 (3)

Zabawom towarzyszyła piosenka pt. „Baba Jaga” oraz magiczne hasło – „Czary, mary, niech złą czarownicę przegonią komary”. Po wykonaniu wszystkich zadań w domku czarownicy czekała na dzieci smakowita niespodzianka. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonywali kartonowe postaci i figury z baśni o „Jasiu i Małgosi”. Każde dziecko otrzymało certyfikat nieustraszonego poszukiwacza bajkowych przygód, książkę i drobne upominki.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna, Czechowice-Dziedzice