[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Gaumardżos! Opowieści z Gruzji – spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem

150428_spotkanie_meller_056We wtorkowe popołudnie Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zorganizowała spotkanie, poświęcone pełnej pasji książce, o wielkim zauroczeniu kaukaskim krajem, słynącym z ogromnej gościnności swoich mieszkańców, długich, epickich toastów, porywającej muzyki i wina, podawanego w ilościach, które mogą uśpić czujność najbardziej wprawionych biesiadników. Naszym gościem był pan Marcin Meller, współautor książki Gaumardżos! Opowieści z Gruzji, nagrodzonej Nagrodą Magellana, dla najlepszej publikacji podróżniczej w 2012 roku.

Zawarte w zbiorze teksty łączą w sobie elementy reportażu społeczno-historycznego, relacji z podróży oraz przewodnika kulinarnego. Ten kolaż różnych form i wątków sprawił, że wśród wariantów tytułu rozważano także szaszłyk. Jednak popularny toast, odpowiadający naszemu Na zdrowie!, ostatecznie zwyciężył i zagościł na okładce.

150428_spotkanie_meller_047Wieczór wypełniły liczne anegdoty, ilustrujące odmienny od naszego styl życia Gruzinów, w tym legendarne, pełne nonszalanckiego dystansu, podejście do czasu i punktualności. Dziennikarz podzielił się również praktycznymi wskazówkami, na co zwrócić uwagę przy organizacji indywidualnego wyjazdu do Gruzji, a także, o czym należy pamiętać w trakcie pobytu.

Autor wspominał początki swojej fascynacji tym wyjątkowym krajem, które miały miejsce w latach 90., kiedy rozpoczął współpracę z tygodnikiem Polityka. Pisał wówczas artykuły o tematyce międzynarodowej, politycznej i obyczajowej. Był wysłannikiem gazety między innymi do Karabachu, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu czy Afryki. Opisywał konflikty w Iranie, Czeczenii i w krajach byłej Jugosławii. Jednak największe wrażenie wywarła na nim Gruzja i to pod jej szczególnym urokiem pozostaje do dziś.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie