Narodowe Czytanie 2015. „Lalka” Bolesława Prusa
Za nami już czwarte spotkanie, w ramach ogólnopolskiego, literacko-społecznego wydarzenia, jakim jest Narodowe Czytanie. Niezwykłość tej inicjatywy polega m.in. na tym, że jedno święto, skupiające się wokół dzieła literackiego, co już samo w sobie jest niecodzienne i wyjątkowe, łączy wiele środowisk oraz pokoleń.
Fragmenty słynnej, pozytywistycznej powieści, w adaptacji Bronisława Maja, literaturoznawcy, poety, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, usłyszeliśmy w interpretacjach następujących osób: Prezydenta Miasta – pana Pawła Silberta; Sekretarz Miasta – pani Ewy Sidełko-Paleczny, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie – pani Moniki Rejdych; księdza Prałata Eugeniusza Cebulskiego; pani Alicji Dudek – jaworznickiej poetki; pani Ewy Szpak – nauczycielki języka polskiego; pana Sebastiana Kusia – Dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie; kom. Tomasza Obarskiego, reprezentującego Komendę Miejską Policji w naszym mieście oraz pań bibliotekarek.
Planując przebieg tegorocznej uroczystości, oczywiście nie zapomnieliśmy o naszych najmłodszych czytelnikach, dla których przygotowaliśmy liczne atrakcje, w mniej lub bardziej dosłowny sposób, nawiązujące do twórczości Bolesława Prusa. Uczestnicy zabaw zmierzyli się z zestawami zagadek literackich oraz testowali własną spostrzegawczość, wyszukując różnice na ilustracjach do Katarynki. Wśród naszych propozycji, pojawiła się także okazja do wielkich łowów… Zdobywanie kolejnych rybek, połączone zostało z ujawnianiem umiejętności i talentów zawodników.
Każdą małą damę, na wzór Izabeli Łęckiej, zachęcaliśmy do zaprojektowania strojów z epoki. Nowoczesnym elegantkom zaoferowaliśmy elektroniczną wersję rozrywki, przy użyciu tabletów, które zostały zakupione w ramach projektu „Interaktywna Biblioteka – jako trzecie miejsce”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W klimat epoki wprowadzała nas, przechadzająca się wokół, para bohaterów powieści – Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski, w ich role wcielili się uczniowie: Julia Kantek i Kacper Habas. Jaworznicki Rynek, stanowiący scenerię wydarzeń, zapełnił się także mydlanymi bańkami, a te, choć ulotne, jak nieraz słowa czy myśli, sprawiły, zwłaszcza dzieciom, nie lada frajdę.
Osoby, które zabrały ze sobą egzemplarz książki z własnej, domowej biblioteczki, mogły zapewnić sobie pamiątkę, w postaci okolicznościowej pieczęci.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział! Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa za rok, głęboko wierząc w wartość i sens tego, narodowego przedsięwzięcia!
Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie