fESTIWAL

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. DR W. BIEGAŃSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Festiwal Bajki w Częstochowie

fESTIWAL

W dniach 17-19 września 2015 r. odbył się pierwszy Festiwal Bajki w Częstochowie. Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel – autorki ponad 20 książek dla dzieci, w tym serii o ryjówce Florce, za którą otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego i nagrodę BESTSELLER-ka.

W pierwszym dniu Festiwalu Bajki częstochowianie mieli okazję spotkać się z panią Elżbietą Olszewską – członkinią Zarządu i Dyrektorką Programową Fundacji „ ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, która mówiła „Dlaczego warto czytać dziecku?”. Wykład połączony z dyskusją był pretekstem do przypomnienia jak ważne, zabawne i przyjemne jest czytanie, a przy tym jak bardzo rozwija wyobraźnię dziecka i pomaga zrozumieć lub chociaż oswoić otaczającą go rzeczywistość.

18 września, drugiego dnia festiwalu, przygotowaliśmy z kolei szereg atrakcji dla dzieci. W kilku częstochowskich filiach odbyły się maratony czytania, prowadzone przez aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a następnie uczestnicy zajęć wzięli udział w warsztatach ilustratorskich.

WarsztatyW Oddziale dla Dzieci i Młodzieży „Królewnę” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel czytała aktorka Ewelina Rucińska, a warsztaty prowadził ilustrator Artur Nowicki, tworząc z dziećmi dużą makietę królewskiego zamku.

Warsztaty z ksiazkąW Filii nr 2 „Kamienicę” przeczytał Adam Hutyra, a następnie uczestnicy pod kierunkiem ilustratora Daniela de Latour tworzyli trójwymiarowe plany swoich wymarzonych pokojów. W Filii nr 5 aktor Antoni Rot przeczytał zaproszonym gościom „Sznurkową historię”, a warsztaty poprowadziła ilustratorka Agnieszka Żelewska, która pokazywała jakie piękne rzeczy mogą powstać ze zużytego sznurka.

Kolejną placówkę – Filię nr 14 odwiedził natomiast aktor Michał Kula, który czytał „Siedmiu Wspaniałych”, a warsztaty do zajęć poprowadziła ilustratorka Marianna Oklejak, która tworzyła z małymi gośćmi wizualizację strachów, które tkwią w każdym człowieku. Radości i zabawy było co niemiara, a efektem kilkugodzinnych spotkań był szereg rozmaitych prac plastycznych, które uczestnicy zajęć z dumą zabierali do domów.

Pisarka

Dla laureatów konkursów i wszystkich , którzy nie mogli brać udziału w przedpołudniowych zajęciach przygotowane zostało popołudniowe spotkanie autorskie z głównym gościem Festiwalu Bajki – Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Pani Roksana rozdała uczestnikom konkursów (na ilustrację do wybranej bajki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, nowe zakończenie bajki „O słodkiej królewnie i pięknym księciu” oraz na sznurkową zakładkę) nagrody, a przybyła z nią Florka obdarowywała każdego słodkim buziakiem. Autorka opowiedziała następnie trochę o swojej pracy, odpowiadała na dużą ilość pytań płynących ze strony publiczności, a także rozdawała, specjalnie przygotowane na tę okazję, muchy w czekoladzie – przysmak tytułowej Florki.

Po wielu emocjach i przeżyciach nadszedł czas na ostatni – trzeci dzień Festiwalu Bajki, który rozpoczął się grą plenerową „Hej, gdzie jest Florka?” przed budynkiem Biblioteki Publicznej, a kolejne zadania przygotowane dla uczestników zaprowadziły ich do Parku im. S. Staszica. Tam czekały już na nich kolejne atrakcje takie jak maraton czytania, zajęcia plastyczne, czy gry i zabawy podwórkowe. Każdy z uczestników miał też możliwość pomalowania twarzy w piękne kolorowe wzory. Piknikowy charakter spotkania sprawił, że uczestnicy chętnie siadali na rozłożonych kocach i słuchali bajek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w interpretacji Małgorzaty Marciniak, Adama Hutyry, Michała Kuli, a także samej autorki. Każdy z uczestników otrzymywał pamiątkowy festiwalowy balonik i zakładkę do książki, a także pamiątkowy autograf pani Roksany.

Piknik

Po kilku dniach spotkań z bajkami i o bajkach, pełni wrażeń i pozytywnych emocji pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom festiwalu, pogratulować laureatom konkursów i oczywiście zachęcić do czytania, bo nigdy nie wiadomo jaka przygoda będzie czekać na nas następnym razem.

ozdobaNadesłała: Biblioteka Publiczna w Częstochowie