NARODOWE CZYTANIE

[Relacja] BIBLIOTEKA MIEJSKA W CIESZYNIE

Narodowe Czytanie w cieszyńskiej bibliotece

NARODOWE CZYTANIE5 września przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się Narodowe Czytanie „Lalki„ Bolesława Prusa pod patronatem Pary Prezydenckiej RP. Z romantycznymi i realistycznymi tekstami powieści ,,Lalka” zmierzyli się: Ryszard Macura – Burmistrz Cieszyna, Maria Cieślar – Wicestarosta Cieszyński, Aleksandra Trybuś – Posłanka na Sejm RP, Janusz Dziedzic – Członek Zarządu, Andrzej Bacza – Przewodniczący Rady Powiatu, Krzysztof Kasztura – Przewodniczący Rady Miejskiej, Remigiusz Jankowski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, inni radni Rady Powiatu i Miasta, przedstawiciele cieszyńskich stowarzyszeń i instytucji kultury oraz mieszkańcy naszego miasta.

Skupienie widowni słuchającej o losach Stanisława Wokulskiego, Izabeli Łęckiej świadczyło, iż przekaz słowa był ciekawy. Wspólne czytanie uświetniły: występ aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie, warsztaty plastyczne, taneczne oraz konkursy wiedzy, podczas których można było wygrać książki lub audiobooki z dziełami B. Prusa. Największym jednak powodzeniem cieszyły się warsztaty plastyczne z najmłodszymi uczestnikami imprezy, podczas których powstawały cudowne lalki i teatrzyki. Uczestnicy imprezy mogli również podziwiać w witrynach Biblioteki wspaniałą wystawę pt. „Sklep z towarami kolonialnymi S. Wokulskiego”, przygotowaną na okoliczność akcji Narodowe Czytanie.

Wszyscy uczestnicy czytelniczej imprezy mogli liczyć na pamiątkową pieczęć, którą specjalnie z okazji Narodowego Czytania przesłano do cieszyńskiej Biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP.

Happening czytelniczy to jedna z trzech imprez zaplanowanych w ramach akcji Narodowe Czytanie w Cieszynie, która uzyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury.

4 września odbyło się spotkanie z Leszkiem Mazanem i Mieczysławem Czumą połączone z koncertem wiedeńskiej muzyki salonowej w wykonaniu grupy Amadeus Trio. Natomiast w sobotnie popołudnie mieszkańcy Cieszyna wzięli udział w otwartej konferencji pt. „Austriackie czasy na Śląsku Cieszyńskim – historia, kultura i polityka drugiej połowy XIX wieku”.

Narodowe Czytanie w Cieszynie odbyło się po raz trzeci. Jego główną ideą było, jak zwykle upowszechnianie czytelnictwa, ale również zwrócenie uwagi na bogactwo literatury polskiej i piękno języka polskiego, poprzez odwołanie się do tych lektur, które od lat kształtowały nasze poczucie tożsamości narodowej.

zajeciawidzowieNadesłała: Biblioteka Miejska w Cieszynie