Tajemnica ptasiej mamy, czyli dlaczego ornitolog zagląda do ptasiego jaja?
15 października br., odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie spotkanie, z pochodzącym z naszego miasta dr Szymonem Drobniakiem, biologiem ewolucyjnym, pracującym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie w Zurychu. Dr Drobniak specjalizuje się w badaniach, dotyczących ptaków, które przez znaczną część roku prowadzi m.in. na szwedzkiej wyspie Gotlandii.
Celem jego pracy jest obserwowanie przedstawicieli tej gromady zwierząt oraz jaj znoszonych i wysiadywanych przez samice. Zdaniem prelegenta, jednym z największych osiągnięć biologii ewolucyjnej jest to, w jaki sposób samice ptaków znakują jaja, z których wykluje się ich potomstwo. Określony układ plamek decyduje o układzie w gnieździe, w najbardziej dogodnych dla ich rozwoju warunkach. Jest to jeden ze sposobów manipulacji, stosowanych przez samice ptaków, dzięki któremu, nie tylko zapewniają swojemu potomstwu najlepszy życiowy start, ale także decydują, któremu pisklęciu „dać” najwięcej, w zależności od tego, kto jest jego tatą.
Dla biologii ewolucyjnej duże znaczenie ma też kolor upierzenia oraz badanie wpływu hormonów na rozwój piskląt. Każde z obserwowanych przez naukowców jaj jest podpisane. W trakcie wykładu dr Drobniak odtworzył krótki filmik, przedstawiający proces wykluwania się pisklęcia z jaja. Podkreślił też, że wszystkie badania na ptakach, prowadzone przez grupę naukowców, z którą współpracuje, są całkowicie nieinwazyjne i nie mają żadnego wpływu na ich życie, zwyczaje i rozwój. Na koniec spotkania nasz gość odpowiadał na pytania uczestników i zachęcał do głębszego zainteresowania się, niezwykle ciekawą dziedziną wiedzy, jaką jest biologia.
Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie