ZAJECIA

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

„Pokonujemy mury, czyli swoje lęki i strachy” – nagrodzony scenariusz zajęć

 ZAJECIAKatarzyna Wiktuś – bibliotekarka pracująca w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach została laureatką konkursu na najlepszy scenariusz zajęć dla dzieci w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Konkurs ten został zorganizowany przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej z siedzibą w Warszawie. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu scenariusza zajęć na podstawie książek Rafała Witka „Mur” lub „Wyprawa na biegun”, które ukazały się nakładem wydawnictwa Egmont.

Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim wykorzystanie środków artystycznych w nadesłanych scenariuszach, pomysłowość, zastosowanie innowacyjnych metod, dostosowanie scenariusza do grupy wiekowej 5-8 lat, a także związek scenariusza z książką, która była inspiracją do jego napisania.

Scenariusz autorstwa Katarzyny Wiktuś pt. „Pokonujemy mury, czyli swoje lęki i strachy” powstał na podstawie książki pt. „Mur”, której akcja dzieje się w 1989 roku. Jej bohaterką jest dziewczynka o imieniu Lili, która mieszka z rodzicami w Berlinie Zachodnim i nie rozumie, dlaczego miasto jest podzielone. Podstawowe cele, które postawiła sobie bibliotekarka, tworząc scenariusz, to stworzenie sytuacji, w których dziecko będzie potrafiło nazwać swoje uczucia i emocje, budowanie świadomości, że trzeba mówić o swoich problemach, integracja grupy, a także utrwalenie słownictwa związanego z emocjami i uczuciami.

czytelnicy

Zajęcia na podstawie nagrodzonego scenariusza odbywały się w Oddziale Dziecięcym czechowickiej biblioteki do 15 listopada.

Scenariusz naszej koleżanki oraz pozostałe nagrodzone i wyróżnione są dostępne na stronie.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach