GMINNE KONKURSY O KOŚCIELE ŚW. JANA CHRZCICIELA W BIBLIOTECE
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu zorganizowała dwa gminne konkursy, których finały odbyły się w dniu 23 października 2014 r. w siedzibie biblioteki. Konkurs historyczny „Kościół św. Jana Chrzciciela: perła architektury romańskiej” skierowany był do uczniów klas pierwszych szkół gimnazjalnych. Konkurs literacki na opowiadanie detektywistyczne „Przygoda z Zabytkiem w Tle (Kościołem św. Jana Chrzciciela w Siewierzu)” był adresowany do uczniów klas drugich szkół gimnazjalnych.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu jest najstarszą budowlą na terenie gminy, jedną z najstarszych na terenie Górnego Śląska i Polski. W tym roku mija 870 lat od pierwszej wzmianki o tym kościele, znajdującej się w „Rocznikach” Jana Długosza. Jest to doskonała okazja do poznania jego historii i architektury.
W konkursie historycznym wzięło udział 5 dwuosobowych zespołów z wszystkich gimnazjów w Gminie Siewierz. Uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z wcześniej przygotowanym dla nich materiałem historycznym, a następnie rozwiązać test ze znajomości historii i sztuki kościoła św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. i krzyżówkę. Na konkurs literacki wpłynęło 26 opowiadań detektywistycznych. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania detektywistycznego, w którym należało zaskoczyć m.in. oryginalnością pomysłu, umiejętnością wykorzystania wiedzy na temat kościoła św. Jana Chrzciciela. Autorzy opowiadań wykazali się dużym talentem literackim w wymyślaniu interesujących fabuł i tytułów jak np. „Akt biskupa”, „Tajemnicza śmierć”, „Tajemnica grobu N.N.”, „Tajemnicze zniknięcia”, „Zapomniany anioł”. Pojawiło się wiele barwnych postaci jak np. detektyw Radosny Edward, nauczyciel informatyki, któremu kościół posłużył do przechowania skradzionych komputerów, lekarz sprzedający organy ludzkie, fałszywy benedyktyn czy kupiec porywający ofiary w noc świętojańską, jak również duchy księdza Józefa Prussa i księdza Franciszka Staszkiewicza. Akcja opowiadań toczyła się np. w czasie synodu, w noc świętojańską, dzień Wszystkich Świętych czy Wigilię. Miejscem akcji był kościół, cmentarz, krypty, tajemnicze groby.
Finał konkursów swoją obecnością zaszczycili: ksiądz proboszcz Parafii Św. Macieja Ap. w Siewierzu Jan Lubieniecki, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk, wicedyrektor Zespołu Szkół w Brudzowicach Grażyna Kocot, nauczyciele Barbara Będkowska, Monika Kicińska, Sylwia Wolańska.
W konkursie historycznym kolejne miejsca zajęli: I miejsce-Magdalena Bijak i Kamil Borówka (ZSP Żelisławice), II miejsce: Oliwia Dróżdż i Marceli Madej (ZS Siewierz), III miejsce ex aequo: Jakub Kulik i Julia Kurdyk (ZS Siewierz) i Bartłomiej Kwiecień i Piotr Łętowski (ZSP Wojkowice Kościelne), IV miejsce: Tobiasz Błach i Bartosz Cichoń (ZS Brudzowice).
Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, które wręczył Wiceburmistrz Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk. Wiceburmistrz podziękował za zorganizowanie konkursu, pogratulował wiedzy historycznej i zachęcił młodzież do dalszego pogłębiania wiadomości o swojej „małej ojczyźnie”. Członkowie jury konkursu literackiego: ksiądz proboszcz Jan Lubieniecki, ksiądz wikariusz Łukasz Małkiewicz, dyrektor MGBP Magdalena Szlachta i bibliotekarz Jolanta Jakubczyk wybrali najciekawsze opowiadania detektywistyczne. Laureaci konkursu literackiego otrzymali piękne albumy o tematyce religijnej, które ufundował i wręczył wraz z dyplomami ksiądz proboszcz Parafii Św. Macieja Apostoła w Siewierzu Jan Lubieniecki. Najlepsze opowiadania detektywistyczne napisali: I miejsce -Wojciech Dobczyński (ZSP Wojkowice Kośc.) za opowiadanie „Akt biskupa”, II miejsce – Aleksandra Kolasa (ZS Siewierz) za opowiadanie „Mali detektywi”, III miejsce – Karolina Szmajdzińska ( ZS Siewierz) za opowiadanie „Cmentarz” i wyróżnienie – Natalia Bereza (ZSP Żelisławice) za opowiadanie ”Tajemnicza śmierć”. Ksiądz proboszcz podziękował za zorganizowanie konkursów, pogratulował talentów literackich i zachęcił młodzież do odwiedzania zabytków sakralnych i zgłębiania o nich wiedzy. Ksiądz proboszcz Jan Lubieniecki wręczył bibliotekarzowi Jolancie Jakubczyk piękny album w podziękowaniu za przygotowanie konkursów.
Dziękujemy za zaszczycenie swoją obecnością finału konkursów: księdzu proboszczowi Janowi Lubienieckiemu i ufundowanie nagród książkowych oraz udział w jury, Wiceburmistrzowi Dariuszowi Waluszczykowi, księdzu wikariuszowi Łukaszowi Małkiewiczowi za udział w jury oraz dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursów: Barbarze Będkowskiej, Anecie Jąderko, Dorocie Grzesiak, Monice Kicińskiej, Grażynie Kocot, Katarzynie Redzie, Agnieszce Sularz, Urszuli Warmuz i uczniom za udział w konkursach.
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu jest czynna wystawa „Kościół św. Jana Chrzciciela”, którą można zwiedzać do 21 listopada br. w godzinach pracy biblioteki. Na wystawie znajdują się m.in. stare zdjęcia kościoła św. Jana Chrzciciela i najnowsze prezentujące jego wnętrza z opisem, prace popularnonaukowe, artykuły z czasopism, foldery, pocztówki, informacje na temat prac archeologicznych i remontowych .
Nadesłała: Jolanta Jakubczyk (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Siewierz)