Kazimierz Szymeczko w Wiśle
Dnia 9 października 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle mieli niecodzienną okazję porozmawiać z autorem książek dla dzieci i młodzieży – Kazimierzem Szymeczko. Dla osób, które czytały wcześniej pozycje tego prozaika było to nie lada przeżycie. Pisarz mieszka w Rudzie Śląskiej, debiutował w 1996 roku publikując swoje teksty w „Guliwerze” i „Świerszczyku”, i jest laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich.
Uczestnicy pierwszego spotkania, uczniowie klas V i VI mieli okazję wsłuchać się we fragmenty opowiadań z dziejów polski – „A to historia”. Historynek, Wierszynek i Militarek to główni bohaterowie historycznych przygód wiodący czytelnika od Chrztu Polski do wydarzeń Okrągłego stołu. Sami uczniowie przyznali, że historia zaserwowana w takiej formie jawi się całkiem ciekawie. Grupa poznała preferencje czytelnicze pisarza, jego zainteresowania i pasje.
Z kolei podczas drugiego spotkania gimnazjaliści zadawali wiele pytań dotyczących warsztatu pracy pisarza. I tak autor zdradził, że całkiem dobrą książkę można napisać w trzy miesiące. Rozpoczynając pracę Pan Kazimierz Szymeczko tworzy konspekt, w którym są wytyczne dotyczące głównych postaci i zarys fabuły – to wszystko zapisane odręcznie na jednej kartce papieru! Później rozwinięcie treści, rozgałęzienie akcji z uwzględnieniem logicznym i przyczynowo skutkowym. W kolejnym etapie bohaterowie mają już imiona, a autor zna zakończenie powieści. Dopiero po ukończeniu odręcznego brudnopisu przychodzi czas na oszlifowanie tekstu i przelanie całości do edytora tekstu. W czasie obu spotkań padało wiele, czasem osobistych pytań. Wszyscy uczestnicy mieli szansę poprosić o autograf autora i zakupić jego książki. Uczniowie ośmieleni swobodnym stylem bycia Pana Kazimierza Szymeczko chętnie nawiązywali z nim dialog, a finał spotkania uczczono owacjami na stojąco.
Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle współpracuje z pięcioma wiślańskimi bibliotekami szkolnymi. W ramach programu dotacyjnego MKiDN oraz za pośrednictwem Biblioteki Narodowej do bibliotek szkolnych trafiło 658 nowych książek dla dzieci i młodzieży. Aby je promować oraz popularyzować czytelnictwo Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle organizuje spotkania z autorami zakupionych nowości wydawniczych. Spotkanie z Panem Kazimierzem Szymeczko było pierwszym z nich, ale już dziś zapraszamy na spotkanie z Panią Agnieszką Frączek (24 października) i z Panią Renatą Piątkowską (13 listopada).
Więcej informacji o programie i działaniach podejmowanych na rzecz wiślańskich szkół (spotkania, konkursy, Wiślański Biuletyn Biblioteczny) można znaleźć na stronie www.biblioteka.wisla.pl w zakładce pt. Dla szkół, a ciekawą fotorelację w zakładce Wydarzenia 2014.
Nadesłała: Monika Śliwka, Miejska Biblioteka Publiczna, Wisła