uczestnicy

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Tydzień Włoski w czechowickiej bibliotece

 ZAJĘCIACzechowicka biblioteka zorganizowała w okresie od 25 do 29 stycznia 2016 roku „Biblioteczny Tydzień Włoski”. Stało się to możliwe dzięki uprzejmości właścicieli Centrum Handlowego „Stara Kablownia” oraz Restauracji „Dobre Smaki”.

Akcja składała się z trzech modułów – warsztatów dla dzieci, internetowego konkursu wiedzy o Włoszech, a także promocji literatury włoskiej dla dorosłych w Wypożyczalni Głównej MBP. Jej głównym celem było wzbogacenie wiedzy na temat zwyczajów, kultury, folkloru oraz języka włoskiego, rozwijanie umiejętności plastycznych, a także propagowanie czytelnictwa oraz promocja literatury włoskiej.

Punktem kulminacyjnym „Bibliotecznego Tygodnia Włoskiego” były warsztaty adresowane do dzieci w wieku 4-8 lat, które odbyły się w przestrzeni Centrum Handlowego „Stara Kablownia” w dniu 29 stycznia 2016 roku. Podczas tegoż spotkania mali uczestnicy w niezwykły sposób przenieśli się do słonecznej Italii, gdzie wzięli udział w zespołowej grze planszowej i zmierzyli się z różnorodnymi pytaniami i zadaniami o tematyce włoskiej. Zabawy te miały za zadanie wzbogacić wiedzę dzieci na temat Włoch, zapoznać się z charakterystycznymi budowlami, tradycjami, zwyczajami i potrawami, a także wdrożyć je do współpracy w grupie i odczuwania radości ze wspólnej zabawy. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali smakowite zaproszenia-niespodzianki, kojarzące się oczywiście z kuchnią włoską.

uczestnicyZ kolei w Wypożyczalni Głównej odbyła się w dniach od 25 do 29 stycznia akcja promocyjna literatury włoskiej dla dorosłych.

Do młodzieży zaś adresowaliśmy konkurs internetowy pn. „Co wiesz o kulturze włoskiej”, który został przeprowadzony na bibliotecznym profilu facebookowym w okresie od 25 do 30 stycznia. Codziennie publikowaliśmy na naszym profilu po jednym pytaniu dotyczącym szeroko rozumianej kultury włoskiej, a osoby biorące udział w konkursie odpowiadały na nie drogą elektroniczną. Zwyciężczyni odpowiedziała poprawnie na wszystkie przygotowane przez nas pytania i wygrała zaproszenie na kolację w stylu włoskim dla siebie i osoby towarzyszącej.

Bardzo cieszy nas fakt, że zorganizowany przez nas „Biblioteczny Tydzień Włoski” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem naszych czytelników, zwłaszcza tych najmłodszych i ich rodziców. W przyszłości planujemy organizować podobne akcje tematyczne związane z kulturami innych krajów.

uczestnicy

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach