[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA BĘDZIŃSKIEJ KSIĄŻNICY

Odkryjemy nasze pasje, nasze miejsca ukochane,  bohaterów i przyjaciół w książkach, które nam są dane.

To obietnica jaką złożyli w obecności swoich bliskich siedmiolatkowie Pasowani na Czytelnika Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.  Uroczystość przyjęcia w grono czytelników najmłodszych mieszkańców miasta odbyła się   29 października w będzińskiej książnicy. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki. Podkreśla rolę czytania, które stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca wiedzę, kształci wrażliwość i inspiruje do zabawy.

1 4a

W będzińskiej bibliotece Pasowanie na Czytelnika organizowane jest od 29 lat. W ten sposób w grono rycerzy książki zostało przyjętych 2 239 młodych entuzjastów czytania. W tym roku młodzi będzinianie zostali Pasowani na Czytelnika przez Panią Darię Paterek, Wiceprezydenta Miasta Będzina oraz Pana Rafała Adamczyka, pełnomocnika Prezydenta Miasta Będzina. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplomy oraz książkę symbolizującą czytelnicze zainteresowania dzieci. Książki zostały  ufundowane przez Prezydenta Miasta Będzina, który uroczystość objął patronatem honorowym.

11

Podczas tegorocznego święta młodych czytelników gościem specjalnym była także Makaryna, lalka teatralna, przywieziona do biblioteki przez dyrektora i aktorów Teatru Dzieci Zagłębia  w Będzinie. Będzie inspirować dzieci do twórczych i teatralnych  zabaw tekstem literackim oraz zapraszać na spektakle do Teatru Dzieci Zagłębia. Młodzi czytelnicy z opowieści aktorki Joanny Rząp dowiedzieli się także jak wygląda praca aktora, co to jest casting i jak przebiega praca nad scenariuszem teatralnym. Zostali zaproszeni do wspólnego odegrania kilku scen  z „Brzydkiego kaczątka” Ch. H. Andersena. Wszystko po to by podkreślić wyjątkowość uroczystości i zachęcić dzieci oraz ich  rodziców do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z bogatego księgozbioru oraz ciekawej oferty zajęć kulturalno-edukacyjnych przygotowanych przez oddział dla dzieci i młodzieży.

Nadesłała: Beata Wardęga, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Będzin