dyktando

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIKOŁOWIE

Dyktando w bibliotece

DYKTANDOZ okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie zorganizowała w dniu 12 lutego II Mikołowskie Dyktando. Do Dyktanda zgłosiły się 23 osoby, a do rywalizacji przystąpiło 19 – 14 osób z Mikołowa, 3 z Łazisk Górnych i 2 z Tychów.  Tekst czytała Małgorzata Brzęk – nauczyciel polonista z SP nr 3 w Mikołowie, która była również członkiem jury tegorocznej edycji Dyktanda. W jury zasiadały również  Bożena Holeczek – dyrektor Biblioteki oraz Magdalena Alszer – grafik komputerowy, zajmująca się profesjonalnym składem książek i przygotowaniem ich do druku. Uczestników przywitał burmistrz Stanisław Piechula.

pisanieDyktando organizowane przez naszą Bibliotekę miało bardziej charakter zabawy, aniżeli poważnej rywalizacji. Była to zabawa z językiem polskim, ale również spotkanie z literaturą polską. W ubiegłym roku tematem przewodnim dyktanda był Jan Potocki. W tym roku – Henryk Sienkiewicz.  Tekst składał się z dwóch części. Pierwsza to kilka informacji na temat Henryka Sienkiewicza. Druga – fragmenty jego utworów, tych znanych i mniej znanych: Szkice węglem, Bartek zwycięzca, Na Olimpie, Jako się Pan Lubomirski nawrócił i kościół w Tarnawie zbudował, W pustyni i w puszczy, Potop. Pan Wołodyjowski, Pójdźmy za nim!, Rodzina Połanieckich, Bez dogmatu.

Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród  miało miejsce w piątek 19 lutego.Po uroczystości wręczenia nagród wykład nt. „Od dobrego pisania do dobrego życia” wygłosił prof. UŚ dr hab. Zbigniew Kadłubek. Prof. Kadłubek odebrał również w tym dniu odznakę „Pszociela Śląskiej Godki”, którą wręczyła mu przewodnicząca Związku Górnoślązaków w Mikołowie Urszula Wieczorek-Pajonk

dyktandoNadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie